The marks listed are for outdoor meets. x – denotes a manual time that has had .24 added to approximate a fully automatic equivalent.

BOYS

100-METER DASH

The marks listed are for outdoor meets. x – denotes a manual time that has had .24 added to approximate a fully automatic equivalent.

BOYS

100-METER DASH

10.51 – Cary Lockhart (BHS); 10.71 – Domeneik Criddell (BHS); 10.81 – Micah Amerson (Normal West); 10.84x – Mitchell Morrow (Blue Ridge); 11.14 – Bryce Hess (Normal West); 11.14x – Jayce Smith (NCHS); 11.20 – Cyrille Mbah (Eureka); 11.23 – Brody Hinkle (LWRB)

200-METER DASH

21.37 – Cary Lockhart (BHS); 21.69 – Micah Amerson (Normal West); 22.51 – Brandon Bretz (Mahomet); 22.54x – Avery Lyons (BHS); 22.61 – Bryce Hess (Normal West); Tate Walcott (Ridgeview); 22.67 – Franky West (NCHS); 22.78 – Mason Barr (Ridgeview)

400-METER DASH

48.81 – Avery Lyons (BHS); 49.62 – Brandon Bretz (Mahomet); 50.68 – Micah Amerson (Normal West); 50.71 – Cyrille Mbah (Eureka); 50.81 – Logan Ogg (Eureka); 51.11 – Brady Stoewer (Normal West); 51.31 – Michael Elzanati (U High); 51.55 – Mason Barr (Ridgeview)

800-METER RUN

1:56.51 – Tyler Dunn (Normal West); 1:56.91 – Riley Fortune (Mahomet); 1:57.39 – Jared Schuckman (U High); 1:57.49 – Ben Craw (Mahomet); 1:58.95 – Blake Jones (Lincoln); 1:59.04 – Gary Cates (Dee-Mack); 1:59.58 – Zachary Wolford (U High); Kyle Rader (Olympia)

1,600-METER RUN

4:13.06 – Jared Schuckman (U High); 4:18.10 – Gabe Pommier (Mahomet); 4:23.37 – Ryan Hodge (Mahomet); 4:24.16 – Matthew Zacharias (U High); 4:29.47 – Jacob Myers (NCHS); 4:29.73 – Tyler Dunn (Normal West); 4:30.04 – Ben Craw (Mahomet); 4:32.53 – Adam Ludy (EPG)

3,200-METER RUN

9:22.94 – Brian Butcher (Mahomet); 9:25.70 – Jack Franklin (U High); 9:30.19 – Mathias Powell (Mahomet); 9:44.64x – Ben Craw (Mahomet); 9:50.95 – Jared Schuckman (U High); 9:51.08 – Andrew Walmer (Mahomet); 9:54.94 – Nick Doud (BHS); 10:08.79 – Gabriel Bush (Normal West)

110-METER HIGH HURDLES

15.32 – Mason Barr (Ridgeview); 15.34 – Dakota Stevens (Milford-Cissna Park); 15.42 – Aidan Krieger (Prairie Central); 15.51 – Dedrick Person (BHS); 15.71 – Dalton Spencer (Olympia); 16.03 – Mahlik Helm (BHS); 16.09 – Austin Winemiller (Blue Ridge); 16.17 – Trenton Burns (NCHS)

300-METER INTERMEDIATE HURDLES

39.44 – Mason Barr (Ridgeview); 40.12 – Dedrick Person (BHS); 40.27 – Dakota Stevens (Milford-Cissna Park); 41.15 – Trevontay Matthews (Normal West); 41.40 – Aidan Krieger (Prairie Central); 41.53 – Dalton Spencer (Olympia); 41.93 – Emmanual Blakes (Eureka); 42.19 – Ethan Kinkade (Prairie Central)

LONG JUMP

22-10¾ - Jonathan Muller (PBL); 22-9½ – Myles Aldridge (U High); 22-4½ - Tate Walcott (Ridgeview); 22-0¾ - Colton Polhemus (Tremont); 21-10½ - Mitchell Morrow (Blue Ridge); 21-9 – Tre Rathbun (Streator); 21-8½ – Ryan Fogle (Eureka); 21-8 – Kobie Webb (Streator)

HIGH JUMP

6-8 – Nick Schultz (GCMS); 6-5 – Cameron Dawson (Pontiac); 6-3 – Alex Rauch (Clinton); James Ellis (BHS); Bo Bevilacqua (Central Catholic); 6-2 – Gavin Raines (Blue Ridge); Jalen Coleman (NCHS); Jacob Donaldson (Ridgeview); Logan Gastman (LWRB)

TRIPLE JUMP

47-6½ – Myles Aldridge (U High); 45-2½ – Nick Schultz (GCMS); 44-2½ – Marqus Harvey (BHS); 43-7 – Caleb Diffor (U High); 43-6¾ - Cameron Dawson (Pontiac); 42-10 – Geno Borrego (Pontiac); 42-7½ - Jacob Donaldson (Ridgeview); 42-2 - Vernon Smith (NCHS)

POLE VAULT

17-0 – Zachery Bradford (BHS); 15-0 – Callan Whitehouse (Mahomet); 14-7 – Hunter Whitwood (Normal West); 14-3 – Alex Klosterman (NCHS); 14-1 – Ryan Ashenbremer (Normal West); Reed Wilson (NCHS); 13-7 – Chandlar Ifft (Prairie Central); Ryan Lauritsen (Pontiac); Brock Gottschalk (Olympia); Mahlik Helm (BHS)

SHOT PUT

57-10 – Nick Olson (Flanagan-Cornell); 51-3 – Hunter Hendershot (Mahomet); 51-0½ – Matthew Blaney (Central Catholic); 50-10½ – Zach Matson (Prairie Central); 50-7 – Ethan Jenkins (EPG); 49-8 – Derek Brown (Eureka); 49-6¾ – Peyton Taylor (Mount Pulaski); 47-1¾ - Jaxon Danner (BHS)

DISCUS

170-6 – Peyton Taylor (Mount Pulaski); 159-10 – Hunter Hendershot (Mahomet); 153-0 – Jack Davis (Normal West); 147-10 – Alex Lamont (LeRoy); 146-9 – Nick Olson (Flanagan-Cornell); 145-3 – Evan Shook (Tri-Valley); 144-8 – Lee Rexroad (Mahomet); 142-2 – Chase Hunziker (Eureka)

400-METER RELAY

41.59 – BHS; 42.92 – NCHS; 42.95 – Normal West; 43.36 – Eureka; 44.44 – U High; 44.85 – Iroquois West; 44.87 – Ridgeview; Dee-Mack

800-METER RELAY

1:26.61 – BHS; 1:30.06 – NCHS; 1:30.79 – Ridgeview; 1:32.93 – GCMS; 1:32.95 – Dee-Mack; 1:33.41 – Normal West; 1:33.64 – Eureka; 1:34.03 – Pontiac

1,600-METER RELAY

3:20.65 – BHS; 3:27.56 – U High; 3:27.96 – Normal West; 3:28.80 – Eureka; 3:32.19 – Pontiac; 3:33.33 – GCMS; 3:33.34 – Iroquois West; 3:33.59 – Dee-Mack

3,200-METER RELAY

7:56.51 – U High; 7:57.78 – Mahomet; 8:18.24x – Dee-Mack; 8:22.91 – NCHS; 8:25.95 – Normal West; 8:26.80 – Olympia; 8:27.03 – Tremont; 8:31.70 – Eureka

FINAL GIRLS

100-METER DASH

12.17 – Kylie Welch (BHS); 12.28 – Bailey McGill (BHS); 12.50 – Mya Tinsley (Ridgeview); 12.56 – Kaylee Rosenberger (NCHS); 12.79 – Gabby Wessels (Milford-Cissna Park); 12.85 – Lakeida Nichols (Mahomet); 12.90 – Jessica McDowell (U High); 12.99 – Sarah Christopher (Pontiac)

200-METER DASH

24.95 – Kylie Welch (BHS); 25.86 – Jessica McDowell (U High); 26.18 – Bailey McGill (BHS); 26.31 – Courtney Heffren (Eureka); 26.73 – Kaylee Rosenberger (NCHS); 26.76 – Jacki Weller (Tri-Point); 27.16 – Gabby Wessels (Milford-Cissna Park); 27.34 – Kailah Carter (NCHS)

400-METER DASH

54.90 – Kylie Welch (BHS); 58.87 – Courtney Heffren (Eureka); 59.48 – Delanie Dykes (GCMS); 1:00.48 – Bethany Wagenbach (Tremont); 1:00.55 – Sarah Christopher (Pontiac); 1:01.21 – Amy Pineda (Eureka); 1:01.67 – Payne Turney (Clinton); 1:02.13 – Jules Grunloh (Ridgeview)

800-METER RUN

2:18.16 – Katie Springer (Delavan); 2:18.55 – Payne Turney (Clinton); 2:19.75 – Chelsea Pawlak (Dee-Mack); 2:20.67 – Delanie Dykes (GCMS); 2:22.80 – Daly Galloway (Dwight); 2:23.21 – Claire Weers (Fieldcrest); 2:23.57 – Anita Cavalcante (NCHS); 2:26.44 – Kaitlin Lewis (Mahomet)

1,600-METER RUN

4:59.10 – Daly Galloway (Dwight); 5:13.37 – Shelby Siltman (Olympia); 5:16.44 – Emma Argo (Eureka); 5:17.22 – Chelsea Pawlak (Dee-Mack); 5:18.87 – Mara Smith (Normal West); 5:19.17 – Payne Turney (Clinton); 5:19.55 – Katy Clausen (U High); 5:20.77 – Emmy Mussey (U High)

3,200-METER RUN

10.58.11 – Daly Galloway (Dwight); 11:29.18 – Shelby Siltman (Olympia); 11:31.31 – Katy Clausen (U High); 11:42.57 – Emma Argo (Eureka); 11:48.27 – Chelsea Pawlak (Dee-Mack); 11:52.66 – Brisa McGrath (Mahomet); 11:54.32 – Lizzy Freidinger (Tremont); 11:55.50 – Mara Smith (Normal West)

100-METER HURDLES

14.55 – Janika Peitzmeier (LeRoy); 14.80 – Alayna Stalter (Fisher); 15.35 – Jordan Jumper (Olympia); 15.50 – Gracie Feeney (EPG); 15.61 – Kaylynn Schlipf (EPG); 15.86 – Katie Springer (Delavan); 16.54 – Jasmine Loving (Normal West); 16.54x – Allie Ahlgrim (NCHS); Celina Rippel (LWRB)

300-METER HURDLES

45.79 – Gracie Feeney (EPG); 46.00 – Katie Springer (Delavan); 47.84x – Jordan Jumper (Olympia); 48.02 – Janika Peitzmeier (LeRoy); 48.52 – Sylvia Byron (Mahomet); 49.06 – Alayna Stalter (Fisher); 49.29 – Madison Filkin (Clinton); 50.05 – Makenna Parkhouse (EPG)

LONG JUMP

17-0¼ – Gracie Feeney (EPG); 16-9 - Amy Pineda (Eureka); 16-7¾ – Lydia Spychalla (Normal West); 16-7½ – Brianna Pinter (U High); 16-7 - Sophia Schuler (Prairie Central); Katie Springer (Delavan); 16-5½ - Megan Teal (Delavan); 16-2 – Jade Carlock (NCHS)

HIGH JUMP

5-3 – Janika Peitzmeier (LeRoy); Natalie Mason (Eureka); Halle Wiegand (Eureka); 5-2 – Sarah Stephens (Central Catholic); 5-1 – Olivia Weber (Prairie Central); 5-0 – Lydia Spychalla (Normal West); Jamie Vasilou (NCHS); Paige Rowe (U High)

TRIPLE JUMP

37-2 – Lydia Spychalla (Normal West); 34-8 – Megan Ifft (Prairie Central); 34-0 – Brianna Pinter (U High); 33-8½ – Alayna Stalter (Fisher); 33-8 – Olivia Weber (Prairie Central); 33-2 – Jade Carlock (NCHS); 32-10 – Celina Rippel (LWRB); 32-4½ - Jenna Lyle (BHS)

POLE VAULT

12-3 – Lauren Seaver (U High); 12-0 – Brooke Misukonis (BHS); Nikki Ogorek (NCHS); 11-9 – Katie Reeves (U High); 11-3 – Maddie Kelly (Central Catholic); 11-1 – Mara Pletcher (Mahomet); 11-0 – Cassie Wilson (Tri-Valley); 10-8½ – Jenna Ring (Tri-Valley)

SHOT PUT

44-5 – Ellie Weltha (BHS); 42-4 – Kaylynne Terry (Streator); 39-9½ – Claudia Workman (Clinton); 39-3 – Kelise Johnson (BHS); 37-8 – Hannah Johnson (NCHS); 35-11¼ – Renee Hartman (Tremont); 35-10 – Elizabeth Bowns (Blue Ridge); 35-1 – Anna Sielaff (Lincoln)

DISCUS

133-8 – Ellie Weltha (BHS); 125-4 – Cassie Perry (Mahomet); 121-11 – Kaylynne Terry (Streator); 119-7 – Lexie May (Fisher); 119-3 – Jessica Baker (U High); 118-6 – Kodie Roper (Central Catholic); 114-10 – Hannah Johnson (NCHS); 114-7 – Lyndsey Sebok (Olympia)

400-METER RELAY

49.63 – BHS; 51.24x – NCHS; 51.33 – U High; 51.43 – Mahomet; 51.91 – Milford-Cissna Park; 52.12 – Prairie Centra; 52.18 – Eureka; 52.43 – Normal West

800-METER RELAY

1:47.54 – U High; 1:47.61 – NCHS; 1:47.77 – Ridgeview; 1:49.64x – BHS; 1:50.30 – LeRoy; 1:50.73 – Eureka; 1:51.37 – Normal West; 1:52.82 – Clinton

1,600-METER RELAY

4:06.45 – Eureka; 4:07.22 – NCHS; 4:11.69 – Ridgeview; 4:12.08 – Pontiac; 4:12.66 – Olympia; 4:13.58 – Milford-Cissna Park; 4:13.90 – EPG; 4:15.30 – U High

3,200-METER RELAY

9:40.25 – Dee-Mack; 9:47.68 – Eureka; 9:48.64 – Normal West; 9:53.16 – NCHS; 9:56.25 – Tremont; 9:56.39 – Mahomet; 10:07.81 – U High; 10:24.88 – Ridgeview

0
0
0
0
0

Sports Writer

Sports Writer for The Pantagraph.

Load comments