The marks listed are for outdoor meets. x – denotes a manual time that has had .24 added to approximate a fully automatic equivalent.

BOYS

100-METER DASH

10.77 – Cary Lockhart (BHS); 10.84x – Mitchell Morrow (Blue Ridge); 11.00 – Domeneik Criddell (BHS); 11.04 – Micah Amerson (Normal West); 11.14x – Jayce Smith (NCHS); 11.14x – Brandon Bretz (Mahomet); 11.24x – A.J. Ransom (Streator); 11.27 – Tate Walcott (Ridgeview)

200-METER DASH

21.69 – Micah Amerson (Normal West); 21.94 – Cary Lockhart (BHS); 22.54x – Avery Lyons (BHS); 22.90 – Tate Walcott (Ridgeview); 22.97 – Jonathan Muller (PBL); 22.99 – Bryce Hess (Normal West); 23.02 – Brandon Brentz (Mahomet); 23.08 – Mason Barr (Ridgeview)

400-METER DASH

49.61 – Avery Lyons (BHS); 49.62 – Brandon Bretz (Mahomet); 50.68 – Micah Amerson (Normal West); 50.82 – Cyrille Mbah (Eureka); 51.55 – Mason Barr (Ridgeview); 52.09 – Michael Elzanati (U High); 52.33 – Tommy Standish (Eureka); 52.49 – Ryan Ashenbremer (Normal West)

800-METER RUN

1:56.91 – Riley Fortune (Mahomet); 1:57.39 – Jared Schuckman (U High); 1:58.16 – Ben Craw (Mahomet); 1:59.04 – Gary Cates (Dee-Mack); 1:59.59 – Kyle Rader (Olympia); 2:00.39 – Tyler Dunn (Normal West); 2:00.73 – Michael Cleary (Normal West); 2:01.29 – Zachary Wolford (U High)

1,600-METER RUN

4:18.10 – Gabe Pommier (Mahomet); 4:23.37 – Ryan Hodge (Mahomet); 4:30.10 – Jared Schuckman (U High); 4:32.48 – Tyler Dunn (Normal West); 4:32.92 – Matthew Zacharias (U High); 4:36.28 – Jacob Myers (NCHS); 4:38.06 – Nick Doud (BHS); 4:38.54x – Mathias Powell (Mahomet)

3,200-METER RUN

9:22.94 – Brian Butcher (Mahomet); 9:40.66 – Jack Franklin (U High); 9:44.64x – Ben Craw (Mahomet); 9:47.44 – Mathias Powell (Mahomet); 9:50.95 – Jared Schuckman (U High); 10:05.52 – Nick Doud (BHS); 10:14.51 – Will Dionesotes (Central Catholic); 10:14.68 – Charlie Wetzel (Normal West)

110-METER HIGH HURDLES

15.34 – Dakota Stevens (Milford-Cissna Park); 15.40 – Mason Barr (Ridgeview); 15.94 – Dedrick Person (BHS); 16.02 – Aidan Krieger (Prairie Central); 16.05 – Dalton Spencer (Olympia); 16.25 – Trenton Burns (NCHS); 16.39 – River Flot (Normal West); 16.44x – Austin Winemiller (Blue Ridge)

300-METER INTERMEDIATE HURDLES

40.89 – Mason Barr (Ridgeview); 41.14 – Dakota Stevens (Milford-Cissna Park); 41.15 – Trevontay Matthews (Normal West); 41.53 – Dalton Spencer (Olympia); 41.68 – Dedrick Person (BHS); 42.19 – Ethan Kinkade (Prairie Central); 42.73 – Aidan Krieger (Prairie Central); 43.35 – Brock Gottschalk (Olympia)

LONG JUMP

22-10¾ - Jonathan Muller (PBL); 22-9½ – Myles Aldridge (U High); 21-6½ – Nick Schultz (GCMS); 21-1½ - Tate Walcott (Ridgeview); 20-11 – Caleb Bleich (GCMS); 20-9 – Brody Hinkle (LWRB); 20-8 – Tre Rathbun (Streator); 20-7 – Drew Crooks (BHS)

HIGH JUMP

6-5 – Cameron Dawson (Pontiac); 6-4 – Nick Schultz (GCMS); 6-3 – James Ellis (BHS); 6-2 – Gavin Raines (Blue Ridge); Jalen Coleman (NCHS); Jacob Donaldson (Ridgeview); 6-1 – Logan Gastman (LWRB); 6-0 – Trent Weldon (LWRB); Jake Bachtold (Prairie Central); Bo Bevilacqua (Central Catholic); Tate Walcott (Ridgeview)

TRIPLE JUMP

47-6½ – Myles Aldridge (U High); 45-2½ – Nick Schultz (GCMS); 43-9 – Marqus Harvey (BHS); 43-7 – Caleb Diffor (U High); 42-7½ - Jacob Donaldson (Ridgeview); 42-6¾ – Geno Borrego (Pontiac); 42-2 - Vernon Smith (NCHS); 42-0 – Angelo Borrego (Pontiac)

POLE VAULT

16-10 – Zachery Bradford (BHS); 14-3 – Alex Klosterman (NCHS); 14-0 – Hunter Whitwood (Normal West); Reed Wilson (NCHS); 13-7 – Ryan Lauritsen (Pontiac); Brock Gottschalk (Olympia); Ryan Ashenbremer (Normal West); 13-6 – Malik Helm (BHS)

SHOT PUT

56-7 – Nick Olson (Flanagan-Cornell); 50-5 – Ethan Jenkins (EPG); 48-3¼ – Zach Matson (Prairie Central); 48-3 – Derek Brown (Eureka); 48-2¼ – Matthew Blaney (Central Catholic); 47-1 – Jack Davis (Normal West); 46-11½ - Hunter Hendershot (Mahomet); 46-5 – Alex Lamont (LeRoy)

DISCUS

159-10 – Hunter Hendershot (Mahomet-S.); 151-11 – Jack Davis (Normal West); 151-7 – Payton Taylor (Mount Pulaski); 146-9 – Nick Olson (Flanagan-Cornell); 144-8 – Lee Rexroad (Mahomet); 139-4 – Alex Lamont (LeRoy); 138-0 – Derek Brown (Eureka); 136-10 – Chaz Reetz (Milford-Cissna Park)

400-METER RELAY

42.65 – BHS; 43.78 – NCHS; 43.81 – Normal West; 44.63 – U High; 44.74 – Eureka; 44.94x – Streator; 45.14x – Ridgeview; 45.44x – Mahomet

800-METER RELAY

1:27.62 – BHS; 1:31.21 – NCHS; 1:33.15 – Ridgeview; 1:33.41 – Normal West; 1:34.21 – Eureka; 1:34.63 – U High; 1:35.20 – Dee-Mack; 1:35.50 – Pontiac

1,600-METER RELAY

3:27.26 – BHS; 3:27.96 – Normal West; 3:28.04 – U High; 3:30.08 – Eureka; 3:33.34 – Iroquois West; 3:34.44x – Pontiac; 3:34.39 – NCHS; 3:34.85 – Dee-Mack

3,200-METER RELAY

8:03.48 – U High; 8:09.28 – Mahomet; 8:25.95 – Normal West; 8:29.39 – NCHS; 8:37.37 – Tremont; 8:43.44x – Streator; 8:43.64x – Dee-Mack; 8:45.34x – Olympia

GIRLS

100-METER DASH

12.50 – Mya Tinsley (Ridgeview); 12.55 – Kylie Welch (BHS); 12.84x – Bailey McGill (BHS); 12.87 – Gabby Wessels (Milford-Cissna Park); 12.92 – Kaylee Rosenberger (NCHS); 13.13 – Jacki Weller (Tri-Point); Amy Pineda (Eureka); 13.14x – Gabby Menefee (NCHS)

200-METER DASH

24.95 – Kylie Welch (BHS); 26.31 – Courtney Heffren (Eureka); 26.70 – Jessica McDowell (U High); 26.73 – Kaylee Rosenberger (NCHS); 26.91 – Bailey McGill (BHS); 27.16 – Gabby Wessels (Milford-Cissna Park); 27.34x – Jacki Weller (Tri-Point); 27.35 – Amy Pineda (Eureka)

400-METER DASH

54.90 – Kylie Welch (BHS); 59.23 – Courtney Heffren (Eureka); 1:00.86 – Delanie Dykes (GCMS); 1:01.15 – Bethany Wagenbach (Tremont); 1:01.71 – Sarah Christopher (Pontiac); 1:02.44 – Payne Turney (Clinton); 1:02.82 – Brooklyn Mosley (U High); 1:03.01 – Crystal Wilson (BHS)

800-METER RUN

2:18.55 – Payne Turney (Clinton); 2:19.75 – Chelsea Pawlak (Dee-Mack); 2:22.67 – Katie Springer (Delavan); 2:22.80 – Daly Galloway (Dwight); 2:26.44 – Kaitlin Lewis (Mahomet); 2:27.09 – Delanie Dykes (GCMS); 2:27.42 – Tess Birlingmair (Normal West); 2:27.92 – Emma Argo (Eureka)

1,600-METER RUN

4:59.10 – Daly Galloway (Dwight); 5:19.17 – Payne Turney (Clinton); 5:20.79 – Shelby Siltman (Olympia); 5:23.57 – Emma Argo (Eureka); 5:25.40 – Chelsea Pawlak (Dee-Mack); 5:27.02 – Emmy Mussey (U High); 5:27.16 – Katy Clausen (U High); 5:29.31 – Riley Madix (U High)

3,200-METER RUN

11:29.18 – Shelby Siltman (Olympia); 11:39.05 – Katy Clausen (U High); 11:42.57 – Emma Argo (Eureka); 11:52.66 – Brisa McGrath (Mahomet); 11:55.50 – Mara Smith (Normal West); 11:59.80 – Chelsea Pawlak (Dee-Mack); 12:16.64x – Charlene Mascote (Streator); 12:18.42 – Asia Quizon-Colquitt (Normal West)

100-METER HURDLES

15.32 – Alayna Stalter (Fisher); 15.54x – Janika Peitzmeier (LeRoy); 15.75 – Kaylynn Schlipf (EPG); 15.84x – Jordan Jumper (Olympia); 15.89 – Gracie Feeney (EPG); 16.54 – Jasmine Loving (Normal West); 16.54x – Allie Ahlgrim (NCHS); 16.80 – Katelyn Crabb (PBL)

300-METER HURDLES

46.05 – Katie Springer (Delavan); 47.39 – Gracie Feeney (EPG); 47.84x – Jordan Jumper (Olympia); 49.90 – Madison Filkin (Clinton); 50.24 – Jasmine Loving (Normal West); 51.12 – Gracie Ecker (Normal West); 51.35 – Makenna Parkhouse (EPG); 52.48 – Allie Ahlgrim (NCHS)

LONG JUMP

16-7¾ – Lydia Spychalla (Normal West); 16-7¾ - Amy Pineda (Eureka); 16-7½ – Brianna Pinter (U High); 16-5½ - Megan Teal (Delavan); 16-4½ – Gracie Feeney (EPG); 16-4 - Katie Springer (Delavan); 16-2 – Jade Carlock (NCHS); 16-1¾ - Ciara Mosely (BHS)

HIGH JUMP

5-2 – Janika Peitzmeier (LeRoy); 5-2 – Natalie Mason (Eureka); 5-0 – Lydia Spychalla (Normal West); Halle Wiegand (Eureka); Jamie Vasilou (NCHS); 4-11 – Abby Feit (NCHS); 4-10 – Riley Pruser (Clinton); Olivia Weber (Prairie Central); Annaliese Miller (Prairie Central); Sarah Stephens (Central Catholic); Paige Rowe (U High); Gabby Thompson (NCHS); Elise Ziemer (NCHS); Ally Reece (Normal West)

TRIPLE JUMP

36-2 – Lydia Spychalla (Normal West); 34-0 – Brianna Pinter (U High); 33-2 – Jade Carlock (NCHS); 32-11 – Olivia Weber (Prairie Central); 32-9 – Megan Ifft (Prairie Central); 32-7 – Alayna Stalter (Fisher); 32-4½ - Jenna Lyle (BHS); 31-10½ - Jena Thomas (Clinton)

POLE VAULT

12-0 – Nikki Ogorek (NCHS); Lauren Seaver (U High); 11-9 – Brooke Misukonis (BHS); 11-0 – Mara Pletcher (Mahomet); Cassie Wilson (Tri-Valley); Katie Reeves (U High); Maddie Kelly (Central Catholic); 10-6 – Jenna Ring (Tri-Valley)

SHOT PUT

44-5 – Ellie Weltha (BHS); 41-10 – Kaylynne Terry (Streator); 39-2½ – Kelise Johnson (BHS); 36-11 – Claudia Workman (Clinton); 36-8 – Hannah Johnson (NCHS); 34-6 – Cassie Perry (Mahomet); 34-5¾ – Elizabeth Bowns (Blue Ridge); 33-10 – Gabby Wessels (Milford-Cissna Park)

DISCUS

133-8 – Ellie Weltha (BHS); 123-7 – Cassie Perry (Mahomet); 121-11 – Kaylynne Terry (Streator); 119-7 – Lexie May (Fisher); 119-3 – Jessica Baker (U High); 118-6 – Kodie Roper (Central Catholic); 114-7 – Lyndsey Sebok (Olympia); 108-2 – Megan McCarthy (NCHS)

400-METER RELAY

49.63 – BHS; 51.24x – NCHS; 51.56 – U High; 52.18 – Eureka; 52.43 – Normal West; Milford-Cissna Park; 52.52 – EPG; 52.90 – Clinton

800-METER RELAY

1:47.61 – NCHS; 1:48.47 – U High; 1:49.64x – BHS; 1:50.73 – Eureka; 1:51.24 - Ridgeview; 1:51.86 – Normal West; 1:53.76 – LeRoy; 1:54.03 – Olympia

1,600-METER RELAY

4:12.77 – Olympia; 4:13.85 – NCHS; 4:16.11 – U High; 4:21.00 – Milford-Cissna Park; 4:21.24 – EPG; 4:22.59 – Dee-Mack; 4:22.88 – Eureka; 4:25.13 – Tremont

3,200-METER RELAY

10:01.49 – Normal West; 10:07.81 – U High; 10:13.22 – Eureka; 10:13.81 – NCHS; 10:23.51 – Dee-Mack; 10:29.95 – Mahomet; 10:36.82 – Tremont; 10:48.08 – Central Catholic

0
0
0
0
0

Sports Writer

Sports Writer for The Pantagraph.

Load comments