Subscribe for 33¢ / day

TRACK HONOR ROLL

The marks listed are for outdoor meets. x – denotes a manual time that has had .24 added to approximate a fully automatic equivalent.

BOYS

100-METER DASH

10.74x – Tate Walcott (Ridgeview-Lexington); 10.74 – Connor Craig (Dee-Mack); 10.75 – Franky West (NCHS); 10.97 – Mitchell Morrow (Blue Ridge); 11.02 – Dalton Burk (Fisher); 11.03 – Judah Cocco (NCHS); 11.11 – DaQwan Davis (BHS); Caleb Bleich (GCMS)

200-METER DASH

21.84x – Tate Walcott (Ridgeview-Lexington); 21.94x – Mason Barr (Ridgeview-Lexington); 22.00 – James Ellis (BHS); 22.03 – Franky West (NCHS); 22.55 – Judah Cocco (NCHS); 22.60 – Jaylin Johnson (Normal West); 22.70 – Bryce Hess (Normal West); 22.79 – Caleb Bleich (GCMS)

400-METER DASH

49.57 – Mason Barr (Ridgeview-Lexington); 50.24 – Zachery Bradford (BHS); 50.40 – Drew Crooks (BHS); 51.07 – Brady Stoewer (Normal West); 51.17 – Micah Senior (Eureka); 51.34 – Harrison Porter (U High); 51.56 – Caleb Bleich (GCMS); 51.60 – James Ellis (BHS)

800-METER RUN

1:55.89 – Jared Schuckman (U High); 1:58.24 – Tyler Dunn (Normal West); 2:00.29 – Will Dionesotes (Central Catholic); 2:00.46 – Connor Standish (Eureka); 2:00.58 – Terry Hendriex (Clinton); 2:00.62 – Charlie Wetzel (Normal West); 2:01.69 – Blake Jones (Lincoln); 2:02.13 – Nathan Clay (U High)

1,600-METER RUN

4:17.69 – Jared Schuckman (U High); 4:21.01 – Matthew Zacharias (U High); 4:26.95 – Will Dionesotes (Central Catholic); 4:27.41 – Tyler Dunn (Normal West); 4:28.70 – Blake Jones (Lincoln); 4:29.78 – Nick Doud (BHS); 4:32.26 – Charlie Wetzel (Normal West); 4:35.20 – Jacob Myers (NCHS)

3,200-METER RUN

9:39.41 – Nick Doud (BHS); 9:39.64 – Charlie Wetzel (Normal West); 9:48.66 – Cooper Wilken (U High); 9:49.59 – Blake Jones (Lincoln); 9:54.81 – Matthew Zacharias (U High); 10:06.25 – Bradyn Olmstead (BHS); 10:06.38 – Noah Smith (EPG); 10:11.32 – Kyle Johnson (Eureka)

110-METER HIGH HURDLES

14.54 – Mason Barr (Ridgeview-Lexington); 15.10 – Aidan Krieger (Prairie Central); 15.39 – Dalton Spencer (Olympia); 15.43 – Jante Hatfield (Bloomington); 15.55 – Emmanuel Blakes (Eureka); 15.63 – Austin Winemiller (Blue Ridge); 16.17 – Reece Ramirez (Ridgeview-Lexington); 16.23 – Davis Nguy (NCHS)

300-METER INTERMEDIATE HURDLES

38.33 – Mason Barr (Ridgeview-Lexington); 39.71 – Emmanuel Blakes (Eureka); 40.64x – Trey Matthews (Normal West); 40.95 – Aidan Krieger (Prairie C.); 41.15 – Dalton Spencer (Olympia); 41.92 – CJ Hyde (BHS); 42.34x – Reece Ramirez (Ridgeview-Lexington); 42.39 – Brock Gottschalk (Olympia)

LONG JUMP

23-4 – Tate Walcott (Ridgeview-Lexington); 22-3½ – Mitchell Morrow (Blue Ridge); 21-8½ - Cameron Dawson (Pontiac); 21-7 – Landry Mavungu (NCHS); 21-5 – Caleb Bleich (GCMS); 21-4½ – Tre Rathbun (Streator); 21-4 - Jalen Coleman (NCHS); 21-3¾ - Drew Crooks (BHS)

HIGH JUMP

6-7 – Bo Bevilacqua (Central Catholic); Austin Rauch (Clinton); 6-6 – James Ellis (BHS); 6-5 – Cameron Dawson (Pontiac); 6-4 – Logan Gastman (LWRB); 6-3 – Wyatt Steidinger (Prairie C.); Elijah Skutt (Eureka); 6-2 – Aiden Oliver (NCHS); Trent Weldon (LWRB)

TRIPLE JUMP

43-11 – Dishon Hall (NCHS); 43-5 – Cameron Dawson (Pontiac); 43-3 – Angelo Borrego (Pontiac); 43-2¼ - Caleb Diffor (U High); 43-0 – Tre Rathbun (Streator); 42-6 – Latre Billups (Normal West); 42-5¼ - Jacob Donaldson (Ridgeview-Lexington); 42-2½ - Caleb Bleich (GCMS)

POLE VAULT

17-6 – Zachery Bradford (BHS); 15-6 – Chandlar Ifft (Prairie C.); 13-6 – Reed Wilson (NCHS); 13-0 – Liam McGill (BHS); 12-6 – Ryan Steiner (Tri-Valley); Kyler Probst (NCHS); 12-0 - Camdyn McFarland (Tri-Valley); Riley McCurdy (Streator); Sean Meyer (Tremont); Austin Norman (Pontiac); Brian Voyles (Blue Ridge); Grant Carlson (Eureka)

SHOT PUT

52-4 - Zach Matson (Prairie C.); 52-1 – Derek Brown (Eureka); 50-7 – Peyton Taylor (Mount Pulaski); 46-5 - Anthony Hornsby (EPG); 46-0 – Braden Woods (U High); 45-1 - Kyle Uhl (FCW); 44-10 – Cameron Jackson (NCHS); 44-0 – Jaren Means (Central Catholic)

DISCUS

194-0 – Peyton Taylor (Mount Pulaski); 157-2 – Steven Lewis (Pontiac); 152-2 – Chase Hunziker (Eureka); 150-1 – Garret Rhode (Normal West); 149-10 – Anthony Green (NCHS); 147-0 – Zach Matson (Prairie C.); 145-5 – Jaren Means (Central Catholic); 142-8 – Alex Tongate (Ridgeview-Lexington)

400-METER RELAY

43.09 – BHS; 43.26 – Normal West; 43.40 – NCHS; 43.78 – Prairie Central; 44.30 – U High; 44.45 – Eureka; 44.46 – Ridgeview-Lexington; 44.70 – Pontiac

800-METER RELAY

1:30.04 – BHS; 1:30.54x – NCHS; 1:30.87 – Prairie Central; 1:31.77 – Normal West; 1:32.10 – Eureka; 1:32.39 – Ridgeview-Lexington; 1:32.56 – U High; 1:34.34 – Dee-Mack

1,600-METER RELAY

3:23.96 – Eureka; 3:24.45 – BHS; 3:27.81 – U High; 3:29.75 – Normal West; 3:31.84x – Ridgeview-Lexington; 3:32.20 – Prairie Central; 3:32.80 – Dee-Mack; 3:33.40 – NCHS

3,200-METER RELAY

7:56.45 – U High; 8:12.75 – Normal West; 8:12.83 – Eureka; 8:19.86 – NCHS; 8:23.99 – Olympia; 8:26.44x – Dee-Mack; 8:27.44x – Tremont; 8:30.72 – BHS

GIRLS

100-METER DASH

12.55 – Bailey McGill (BHS); 12.57 – Jessica McDowell (U High); 12.65 – Mya Tinsley (Ridgeview-Lexington); 12.73 – Amy Pineda (Eureka); 12.84x – Madalyn Oltman (LWRB); 13.00 – Tori Burke (Clinton); 13.04x – Sarah Christopher (Pontiac); 13.14 – Courtney Heffren (Eureka); 13.14x – Jules Grunloh (Ridgeview-Lexington)

200-METER DASH

25.61 – Jessica McDowell (U High); 26.47 – Bailey McGill (BHS); 26.61 – Madison Filkin (Clinton); 26.68 – Kayana Jones (Normal West); 26.69 – Mya Tinsley (Ridgeview-Lexington); 26.74 – Jannel Martin (BHS); 26.80 – Courtney Heffren (Eureka); 26.95 – Sarah Christopher (Pontiac)

400-METER DASH

58.96 – Courtney Heffren (Eureka); 59.04 – Delanie Dykes (GCMS); 59.24 – Kaliah Carter (NCHS); 59.86 – Sarah Christopher (Pontiac); 1:00.01 – Sadie Donaldson (Olympia); 1:00.16 – Carrington Walker (U High); 1:00.18 – Bethany Wagenbach (Tremont); 1:01.41 – Payne Turney (Clinton)

800-METER RUN

2:19.14 – Payne Turney (Clinton); 2:22.68 – Delanie Dykes (GCMS); 2:22.71 – Katie Springer (Delavan); 2:23.50 – Anita Cavalcante (NCHS); 2:23.70 – Mara Smith (Normal West); 2:23.73 – Emma Argo (Eureka); 2:24.88 – Tess Wiegand (Eureka); 2:26.19 – Lexi Grober (Eureka)

1,600-METER RUN

5:13.03 – Emma Argo (Eureka); 5:22.88 – Ella Bittner (U High); 5:24.03 – Payne Turney (Clinton); 5:26.17 – Cate Atkins (EPG); 5:28.48 – Kaitlyn Skeate (BHS); 5:28.98 – Lizzy Freidinger (Tremont); 5:30.48 – Mara Smith (Normal West); 5:31.62 – Mackie Madix (U High)

3,200-METER RUN

11:47.01 – Lyndsey Wolters (U High); 11:50.24 – Emma Argo (Eureka); 11:50.55 – Payne Turney (Clinton); 11:52.99 – Liberty Harmon (Normal West); 11:54.23 – Kaitlyn Skeate (BHS); 12:03.44 – Cate Atkins (EPG); 12:11.05 – Alexi Fogo (Eureka); 12:13.07 – Savanah Beavers (Olympia)

100-METER HURDLES

15.12 – Alayna Stalter (Fisher); 15.90 – Madison Filkin (Clinton); 15.92 – Jordan Jumper (Olympia); 16.47 – Faith Graham (EPG); 16.64 – Kimmy Detwiler (BHS); 16.81 – Katie Springer (Delavan); 16.82 – Jenna Mozingo (Blue Ridge); 16.84 – Julie Ramsey (Dwight)

300-METER HURDLES

46.49 – Katie Springer (Delavan); 47.62 – Emily Embry (Dee-Mack); 47.69 – Whitney Bozarth (Normal West); 47.86 – Makenna Parkhouse (EPG); 48.53 – Madison Filkin (Clinton); 48.94 – Alayna Stalter (Fisher); 48.97 – Julie Ramsey (Dwight); 49.91 – Marissa Hagler (Normal West)

LONG JUMP

17-11½ - Amy Pineda (Eureka); 17-4¼ - Whitney Bozarth (Normal West); 17-2 – Tristyn Grube (EPG); 17-1¼ - Riley Pruser (Clinton); 16-10¾ – Talia Meyer (Tremont); 16-10½ – Sophia Schuler (Prairie C.); 16-9¼ – Lydia Spychalla (Normal West); 16-4 - Alayna Stalter (Fisher)

HIGH JUMP

5-6 – Natalia Garcia (Central Catholic); 5-4 – Grace Cleveland (NCHS); 5-2 – Jamie McKee (Pontiac); 5-1 – Riley Pruser (Clinton); 5-0 – Aubrey Staton (EPG); Sophia Lowery (EPG); Sarah Stephens (Central Catholic); Kenzie Klink (Normal West); Chloe Myszka (Tri-Valley)

TRIPLE JUMP

37-5 – Lydia Spychalla (Normal West); 35-10¼ - Whitney Bozarth (Normal West); 34-10 – Megan Ifft (Prairie C.); 34-8¼ – Riley Pruser (Clinton); 34-3¾ - Alayna Stalter (Fisher); 34-3 – Ella Larson (Central Catholic); 34-0½ – Tristyn Grube (EPG); 33-9 – Franchesca Smith (Pontiac)

POLE VAULT

12-0 – Windsor Roberts (Tri-Valley); 11-9 – Brooke Misukonis (BHS); 11-7 – McKenna Sapp (U High); 11-1 – Lauren Seaver (U High); 11-0 – Kolby Weiss (Clinton); 10-9 – Lindsey Shouse (U High); 10-6 – Courtnie Ridgway (NCHS); 10-1 – Allison Schrock (Eureka)

SHOT PUT

44-8¼ - Ellie Weltha (BHS); 41-3 - Hannah Johnson (NCHS); 41-2 – Kelise Johnson (BHS); 37-11½ – Renee Hartman (Tremont); 37-9¼ – Elizabeth Bowns (Blue Ridge); 37-0 – Claudia Workman (Clinton); 35-3 – Alexis Davis (Lincoln); 34-0 - Jasmine Davis (Lincoln)

DISCUS

141-5 – Ellie Weltha (BHS); 125-0 – Madison Colburn (Eureka); 122-10 – Kelise Johnson (BHS); 122-7 – Hannah Johnson (NCHS); 116-5 – Jayden Standish (Lexington); 116-5 – Claire Retherford (GCMS); 115-2 – Lyndsey Sebok (Olympia); 112-4 – Megan McCarthy (NCHS)

400-METER RELAY

49.64 – U High; 50.46 – Clinton; 50.49 – BHS; 50.96 – Ridgeview-Lexington; 51.88 – EPG; 52.20 – Normal West; 52.26 – NCHS; Eureka

800-METER RELAY

1:45.85 – U High; 1:48.66 – Clinton; 1:49.01 – BHS; 1:49.05 – Ridgeview-Lexington; 1:49.72 – LWRB; 1:51.19 – Normal West; 1:51.44 – Eureka; 1:51.80 – Tremont

1,600-METER RELAY

4:01.14 – U High; 4:05.78 – NCHS; 4:05.78 – Eureka; 4:10.97 – Tremont; 4:11.16 – Pontiac; 4:16.03 – Olympia; 4:16.04 – EPG; 4:16.23 – Ridgeview-Lexington

3,200-METER RELAY

9:45.34 – Eureka; 9:52.62 – U High; 9:58.74 – Tremont; 10:01.40 – Normal West; 10:05.36 – Dee-Mack; 10:15.40 – NCHS; 10:18.98 – GCMS; 10:26.42 – Tri-Valley

0
0
0
0
0

Reporter

Reporter for Lee Enterprises Central Illinois.

Load comments