The marks listed are for outdoor meets. x – denotes a manual time that has had .24 added to approximate a fully automatic equivalent.

BOYS

100-METER DASH

10.77 – Cary Lockhart (BHS); 10.84x – Mitchell Morrow (Blue Ridge); 11.00 – Domeneik Criddell (BHS); 11.04 – Micah Amerson (Normal West); 11.14x – Jayce Smith (NCHS); Brandon Bretz (Mahomet); 11.20 – Cyrille Mbah (Eureka); 11.24 – Jacob Connor (Iroquois West); 11.24x – A.J. Ransom (Streator); Colton Polhemus (Tremont)

200-METER DASH

21.69 – Micah Amerson (Normal West); 21.94 – Cary Lockhart (BHS); 22.54x – Avery Lyons (BHS); 22.67 – Tate Walcott (Ridgeview); 22.78 – Mason Barr (Ridgeview); 22.96 – Brandon Bretz (Mahomet); 22.97 – Jonathan Muller (PBL); 22.99 – Bryce Hess (Normal West)

400-METER DASH

49.61 – Avery Lyons (BHS); 49.62 – Brandon Bretz (Mahomet); 50.68 – Micah Amerson (Normal West); 50.82 – Cyrille Mbah (Eureka); 50.92 – Logan Ogg (Eureka); 51.51 – Michael Elzanati (U High); 51.55 – Mason Barr (Ridgeview); 52.30 – Devon Butler (Heyworth)

800-METER RUN

1:56.91 – Riley Fortune (Mahomet); 1:57.39 – Jared Schuckman (U High); 1:58.16 – Ben Craw (Mahomet); 1:59.04 – Gary Cates (Dee-Mack); 1:59.58 – Kyle Rader (Olympia); 2:00.39 – Tyler Dunn (Normal West); 2:00.73 – Michael Cleary (Normal West); 2:00.28 – Logan Ogg (Eureka)

1,600-METER RUN

4:17.80 – Jared Schuckman (U High); 4:18.10 – Gabe Pommier (Mahomet); 4:23.37 – Ryan Hodge (Mahomet); 4:27.61 – Matthew Zacharias (U High); 4:32.48 – Tyler Dunn (Normal West); 4:35.54x – Gary Cates (Dee-Mack); 4:36.26 – Andy Layden (EPG); 4:36.28 – Jacob Myers (NCHS)

3,200-METER RUN

9:22.94 – Brian Butcher (Mahomet); 9:25.70 – Jack Franklin (U High); 9:44.64x – Ben Craw (Mahomet); 9:47.44 – Mathias Powell (Mahomet); 9:50.95 – Jared Schuckman (U High); 10:03.23 – Andrew Walmer (Mahomet); 10:05.52 – Nick Doud (BHS); 10:09.20 – Kyle Johnson (Eureka)

110-METER HIGH HURDLES

15.34 – Dakota Stevens (Milford-Cissna Park); 15.40 – Mason Barr (Ridgeview); 15.69 – Aidan Krieger (Prairie Central); 15.71 – Dalton Spencer (Olympia); 15.94 – Dedrick Person (BHS); 16.21 – Tony Mason (Central Catholic); 16.25 – Trenton Burns (NCHS); 16.31 – Brock Gottschalk (Olympia)

300-METER INTERMEDIATE HURDLES

39.44 – Mason Barr (Ridgeview); 41.14 – Dakota Stevens (Milford-Cissna Park); 41.15 – Trevontay Matthews (Normal West); 41.53 – Dalton Spencer (Olympia); 41.68 – Dedrick Person (BHS); 42.05 – Aidan Krieger (Prairie Central); 42.19 – Ethan Kinkade (Prairie Central); 42.49 – Emmanual Blakes (Eureka)

LONG JUMP

22-10¾ - Jonathan Muller (PBL); 22-9½ – Myles Aldridge (U High); 21-8½ – Ryan Fogle (Eureka); 21-7 – Caleb Bleich (GCMS); 21-6¾ – Nick Schultz (GCMS); 21-2 – Tre Rathbun (Streator); 21-1½ - Tate Walcott (Ridgeview); 20-9½ - Angelo Borrego (Pontiac)

HIGH JUMP

6-5 – Cameron Dawson (Pontiac); Nick Schultz (GCMS); 6-3 – James Ellis (BHS); 6-2 – Gavin Raines (Blue Ridge); Jalen Coleman (NCHS); Jacob Donaldson (Ridgeview); Logan Gastman (LWRB); 6-1 – Austin Rauch (Clinton); Tate Walcott (Ridgeview); 4-11 – Olivia Weber (Prairie Central)

TRIPLE JUMP

47-6½ – Myles Aldridge (U High); 45-2½ – Nick Schultz (GCMS); 43-9 – Marqus Harvey (BHS); 43-7 – Caleb Diffor (U High); 42-9½ - Cameron Dawson (Pontiac); 42-7½ - Jacob Donaldson (Ridgeview); 42-6¾ – Geno Borrego (Pontiac); 42-2 - Vernon Smith (NCHS)

POLE VAULT

16-10 – Zachery Bradford (BHS); 14-3 – Alex Klosterman (NCHS); 14-0 – Hunter Whitwood (Normal West); Reed Wilson (NCHS); 13-7 – Chandlar Ifft (Prairie Central); Ryan Lauritsen (Pontiac); Brock Gottschalk (Olympia); Ryan Ashenbremer (Normal West); Callan Whitehouse (Mahomet)

SHOT PUT

56-7 – Nick Olson (Flanagan-Cornell); 50-5 – Ethan Jenkins (EPG); 49-8 – Zach Matson (Prairie Central); 49-8 – Derek Brown (Eureka); 49-7 – Matthew Blaney (Central Catholic); 47-1 – Jack Davis (Normal West); 46-11½ - Hunter Hendershot (Mahomet); 46-5 – Alex Lamont (LeRoy)

DISCUS

159-10 – Hunter Hendershot (Mahomet-S.); 159-8 – Peyton Taylor (Mount Pulaski); 151-11 – Jack Davis (Normal West); 146-9 – Nick Olson (Flanagan-Cornell); 145-3 – Evan Shook (Tri-Valley); 144-8 – Lee Rexroad (Mahomet); 140-8 – Alex Lamont (LeRoy); 140-0 – Chase Hunziker (Eureka)

400-METER RELAY

42.65 – BHS; 43.78 – NCHS; 43.81 – Normal West; 43.85 – Eureka; 44.63 – U High; 44.94x – Streator; 45.14x – Ridgeview; 45.25 – Iroquois West; 52.75 – Prairie Central

800-METER RELAY

1:27.62 – BHS; 1:31.21 – NCHS; 1:31.94x – Ridgeview; 1:32.95 – Dee-Mack; 1:33.41 – Normal West; 1:33.70 – Eureka; 1:34.03 – Pontiac; 1:34.43 – GCMS

1,600-METER RELAY

3:27.26 – BHS; 3:27.96 – Normal West; 3:28.04 – U High; 3:30.08 – Eureka; 3:32.19 – Pontiac; 3:33.34 – Iroquois West; 3:33.59 – Dee-Mack; 3:34.04x – Tremont

3,200-METER RELAY

7:56.51 – U High; 8:09.28 – Mahomet; 8:18.24x – Deer Creek-Mackinaw; 8:25.95 – Normal West; 8:27.03 – Tremont; 8:29.39 – NCHS; 8:31.70 – Eureka; 8:33.49 – Olympia

GIRLS

100-METER DASH

12.17 – Kylie Welch (BHS); 12.44 – Bailey McGill (BHS); 12.50 – Mya Tinsley (Ridgeview); 12.56 – Kaylee Rosenberger (NCHS); 12.87 – Gabby Wessels (Milford-Cissna Park); 12.90 – Jessica McDowell (U High); 12.94 – Lakeida Nichols (Mahomet); 13.01 – Courtney Heffren (Eureka)

200-METER DASH

24.95 – Kylie Welch (BHS); 26.31 – Courtney Heffren (Eureka); 26.65 – Jessica McDowell (U High); 26.73 – Kaylee Rosenberger (NCHS); 26.78 – Bailey McGill (BHS); 27.16 – Gabby Wessels (Milford-Cissna Park); 27.30 – Jacki Weller (Tri-Point); 27.35 – Amy Pineda (Eureka)

400-METER DASH

54.90 – Kylie Welch (BHS); 59.23 – Courtney Heffren (Eureka); 1:00.66 – Bethany Wagenbach (Tremont); 1:00.86 – Delanie Dykes (GCMS); 1:01.02 – Sarah Christopher (Pontiac); 1:01.21 – Amy Pineda (Eureka); 1:02.44 – Payne Turney (Clinton); 1:02.82 – Brooklyn Mosley (U High)

800-METER RUN

2:18.55 – Payne Turney (Clinton); 2:19.75 – Chelsea Pawlak (Dee-Mack)l; 2:22.67 – Katie Springer (Delavan); 2:22.80 – Daly Galloway (Dwight); 2:24.28 – Delanie Dykes (GCMS); 2:24.67 – Anita Cavalcante (NCHS); 2:26.44 – Kaitlin Lewis (Mahomet); 2:26.81 – Tessa Wiegand (Eureka)

1,600-METER RUN

4:59.10 – Daly Galloway (Dwight); 5:13.37 – Shelby Siltman (Olympia); 5:16.44 – Emma Argo (Eureka); 5:19.17 – Payne Turney (Clinton); 5:19.55 – Katy Clausen (U High); 5:20.77 – Emmy Mussey (U High); 5:22.51 – Mara Smith (Normal West); 5:25.40 – Chelsea Pawlak (Dee-Mack)

3,200-METER RUN

11:15.71 – Daly Galloway (Dwight); 11:29.18 – Shelby Siltman (Olympia); 11:39.05 – Katy Clausen (U High); 11:42.57 – Emma Argo (Eureka); 11:48.27 – Chelsea Pawlak (Dee-Mack); 11:52.66 – Brisa McGrath (Mahomet); 11:55.50 – Mara Smith (Normal West); 12:01.24 – Megan Churm (Mahomet)

100-METER HURDLES

15.32 – Alayna Stalter (Fisher); 15.35 – Janika Peitzmeier (LeRoy); 15.56 – Jordan Jumper (Olympia); 15.75 – Kaylynn Schlipf (EPG); 15.86 – Katie Springer (Delavan); 15.89 – Gracie Feeney (EPG); 16.54 – Jasmine Loving (Normal West); 16.54x – Allie Ahlgrim (NCHS); Celina Rippel (LWRB)

300-METER HURDLES

46.05 – Katie Springer (Delavan); 47.39 – Gracie Feeney (EPG); 47.84x – Jordan Jumper (Olympia); 48.02 – Janika Peitzmeier (LeRoy); 49.06 – Alayna Stalter (Fisher); 49.90 – Madison Filkin (Clinton); 50.05 – Makenna Parkhouse (EPG); 50.24 – Jasmine Loving (Normal West)

LONG JUMP

16-9 - Amy Pineda (Eureka); Gracie Feeney (EPG); 16-7¾ – Lydia Spychalla (Normal West); 16-7½ – Brianna Pinter (U High); 16-5½ - Megan Teal (Delavan); 16-4 - Katie Springer (Delavan); 16-2 – Jade Carlock (NCHS); 16-1¾ - Ciara Mosely (BHS)

HIGH JUMP

5-3 – Natalie Mason (Eureka); Halle Wiegand (Eureka); 5-2 – Janika Peitzmeier (LeRoy); 5-0 – Lydia Spychalla (Normal West); Jamie Vasilou (NCHS); 4-11 – Elise Ziemer (NCHS); Abby Feit (NCHS); Chloe Myszka (Tri-Valley)

TRIPLE JUMP

36-2 – Lydia Spychalla (Normal West); 34-0 – Brianna Pinter (U High); 33-6½ – Olivia Weber (Prairie Central); 33-2 – Jade Carlock (NCHS); 32-9½ – Megan Ifft (Prairie Central); 32-7 – Alayna Stalter (Fisher); 32-4½ - Jenna Lyle (BHS); 32-3 – Katelyn Crabb (PBL)

POLE VAULT

12-0 – Nikki Ogorek (NCHS); Lauren Seaver (U High); 11-9 – Brooke Misukonis (BHS); 11-1 – Katie Reeves (U High); Mara Pletcher (Mahomet); 11-0 – Cassie Wilson (Tri-Valley); Maddie Kelly (Central Catholic); 10-8½ – Jenna Ring (Tri-Valley)

SHOT PUT

44-5 – Ellie Weltha (BHS); 42-0¾ – Kaylynne Terry (Streator); 39-2½ – Kelise Johnson (BHS); 37-8 – Hannah Johnson (NCHS); 37-3 – Claudia Workman (Clinton); 35-1 – Anna Sielaff (Lincoln); 34-8 – Elizabeth Bowns (Blue Ridge); 34-6 – Cassie Perry (Mahomet)

DISCUS

133-8 – Ellie Weltha (BHS); 123-7 – Cassie Perry (Mahomet); 121-11 – Kaylynne Terry (Streator); 119-7 – Lexie May (Fisher); 119-3 – Jessica Baker (U High); 118-6 – Kodie Roper (Central Catholic); 114-7 – Lyndsey Sebok (Olympia); 110-0 – Megan McCarthy (NCHS)

400-METER RELAY

49.63 – BHS; 51.24x – NCHS; 51.38 – U High; 51.43 – Mahomet; 52.18 – Eureka; 52.43 – Normal West; 52.43 – Milford-Cissna Park; 52.52 – EPG

800-METER RELAY

1:47.61 – NCHS; 1:48.19 – U High; 1:49.64x – BHS; 1:50.73 – Eureka; 1:51.24 - Ridgeview; 1:51.37 – Normal West; 1:52.05 – LeRoy; 1:54.03 – Olympia

1,600-METER RELAY

4:07.22 – NCHS; 4:10.43 – Eureka; 4:12.77 – Olympia; 4:13.90 – EPG; 4:15.30 – U High; 4:16.53 – Mahomet; 4:17.05 – Pontiac; 4:17.40 – Tremont

3,200-METER RELAY

10:01.49 – Normal West; 10:01.54 – Dee-Mack; 10:07.03 – Eureka; 10:07.81 – U High; 10:13.81 – NCHS; 10:18.55 – Tremont; 10:26.31 – Mahomet; 10:46.72 – GCMS

0
0
0
0
0

Sports Writer

Sports Writer for The Pantagraph.

Load comments