The marks listed are for outdoor meets. x – denotes a manual time that has had .24 added to approximate a fully automatic equivalent.

BOYS

100-METER DASH

10.77 – Cary Lockhart (BHS); 11.04 – Micah Amerson (Normal West); 11.26 – Jayce Smith (NCHS); 11.29 – Jacob Connor (Iroquois West); 11.33 – Cyrille Mbah (Eureka); 11.34 – Domeneik Criddell (BHS); 11.34x – Tate Walcott (Ridgeview); A.J. Ransom (Streator)

200-METER DASH

21.69 – Micah Amerson (Normal West); 22.02 – Cary Lockhart (BHS); 22.54x – Avery Lyons (BHS); 22.90 – Tate Walcott (Ridgeview); 22.97 – Jonathan Muller (PBL); 22.99 – Bryce Hess (Normal West); 23.02 – Brandon Brentz (Mahomet); 23.08 – Mason Barr (Ridgeview)

400-METER DASH

49.61 – Avery Lyons (BHS); 49.62 – Brandon Bretz (Mahomet); 50.77 – Micah Amerson (Normal West); 50.82 – Cyrille Mbah (Eureka); 51.55 – Mason Barr (Ridgeview); 52.33 – Tommy Standish (Eureka); 52.81 – Trey Matthews (Normal West); 53.04 – Harrison Porter (U High)

800-METER RUN

1:58.27 – Jared Schuckman (U High); 1:59.59 – Kyle Rader (Olympia); 2:01.11 – Ben Craw (Mahomet); 2:02.48 – Riley Fortune (Mahomet); 2:04.14 – Adam Ludy (EPG); 2:05.24 – Logan Ogg (Eureka); 2:06.14 – Tyler Dunn (Normal West); 2:06.29 – Michael Cleary (Normal West)

1,600-METER RUN

4:26.31 – Gabe Pommier (Mahomet); 4:30.85 – Jared Schuckman (U High); 4:31.88 – Ryan Hodge (Mahomet); 4:32.48 – Tyler Dunn (Normal West); 4:32.92 – Matthew Zacharias (U High); 4:36.28 – Jacob Myers (NCHS); 4:38.06 – Nick Doud (BHS); 4:38.72 – Will Dionesotes (Central Catholic)

3,200-METER RUN

9:41.78 – Jack Franklin (U High); 9:47.44 – Mathias Powell (Mahomet); 9:50.95 – Jared Schuckman (U High); 9:55.03 – Brian Butcher (Mahomet); 10:15.54 – Kyle Rader (Olympia); 10:16.76 – Nick Doud (BHS); 10:22.15 – Will Dionesotes (Central Catholic); 10:25.15 – Dane Alexander (U High)

110-METER HIGH HURDLES

15.40 – Mason Barr (Ridgeview); 15.88 – Dakota Stevens (Milford-Cissna Park); 15.94 – Dedrick Person (BHS); 16.02 – Aidan Krieger (Prairie Central); 16.05 – Dalton Spencer (Olympia); 16.54 – River Flot (Normal West); 16.58 – Austin Winemiller (Blue Ridge); 16.66 – Mike Curry (PBL)

300-METER INTERMEDIATE HURDLES

41.51 – Mason Barr (Ridgeview); 41.68 – Dedrick Person (BHS); 42.16 – Dakota Stevens (Milford-Cissna Park); 42.19 – Ethan Kinkade (Prairie Central); 42.34x – Dalton Spencer (Olympia); 43.53 – Aidan Krieger (Prairie Central); 43.58 – Mike Curry (PBL); 44.02 – Adam Von Holten (Mahomet)

LONG JUMP

22-10¾ – Jonathan Muller (PBL); 22-9½ – Myles Aldridge (U High); 21-6½ – Nick Schultz (GCMS); 21-1½ – Tate Walcott (Ridgeview); 20-9 – Brody Hinkle (LWRB); 20-8 – Tre Rathbun (Streator); 20-7 – Drew Crooks (BHS); 20-6 – Caleb Bleich (GCMS)

HIGH JUMP

6-4 – Nick Schultz (GCMS); 6-2 – Jalen Coleman (NCHS); Jacob Donaldson (Ridgeview); 6-0 – Zach Bachtold (Prairie Central); Gavin Raines (Blue Ridge); Bo Bevilacqua (Central Catholic); 5-10 – Zach Kingston (Olympia); Emanuel Bada (U High); Ben Clark (BHS); James Ellis (BHS); Kade Thomas (Fisher); Sam Mason (Central Catholic); Micah Amerson (Normal West); Cameron Dawson (Pontiac); Tom Henrichs (PBL)

TRIPLE JUMP

47-6½ – Myles Aldridge (U High); 45-2½ – Nick Schultz (GCMS); 43-7 – Marqus Harvey (BHS); 42-7½ – Jacob Donaldson (Ridgeview); 42-7 – Caleb Diffor (U High); 42-4 – Geno Borrego (Pontiac); 41-11¼ – Cameron Dawson (Pontiac); 41-8 – Tre Rathbun (Streator)

POLE VAULT

16-6 – Zachery Bradford (BHS); 13-7 – Brock Gottschalk (Olympia); Ryan Ashenbremer (Normal West); Hunter Whitwood (Normal West); 13-1 – Ryan Lauritsen (Pontiac); Chandlar Ifft (Prairie Central); 13-0 – Reed Wilson (NCHS); Garrett Bachtold (PBL)

SHOT PUT

56-7 – Nick Olson (Flanagan-Cornell); 49-10 – Ethan Jenkins (EPG); 48-3 – Derek Brown (Eureka); 47-1 – Jack Davis (Normal West); 46-11½ – Hunter Hendershot (Mahomet); 46-10 – Zach Matson (Prairie Central); 46-5 – Alex Lamont (LeRoy); 46-1½ – Matthew Blaney (Central Catholic)

DISCUS

159-10 – Hunter Hendershot (Mahomet); 151-7 – Payton Taylor (Mount Pulaski); 146-9 – Nick Olson (Flanagan-Cornell); 145-1 – Jack Davis (Normal West); 139-4 – Alex Lamont (LeRoy); 138-0 – Derek Brown (Eureka); 136-10 – Chaz Reetz (Milford-Cissna Park); 135-5 – Chase Hunziker (Eureka)

400-METER RELAY

42.71 – BHS; 43.81 – Normal West; 44.64 – U High; 44.66 – NCHS; 44.74 – Eureka; 44.94x – Streator; 45.14x – Ridgeview; 45.68 – Pontiac

800-METER RELAY

1:30.48 – BHS; 1:33.63 – NCHS; 1:33.74x – Ridgeview; 1:34.21 – Eureka; 1:35.20 – Deer Creek-Mackinaw; 1:35.50 – Pontiac; 1:35.54x – Streator; 1:35.68 – U High

1,600-METER RELAY

3:30.08 – Eureka; 3:30.86 – U High; 3:33.34 – Iroquois West; 3:34.39 – NCHS; 3:34.52 – Normal West; 3:34.85 – Dee-Mack; 3:35.24 – BHS; 3:37.36 – Central Catholic

3,200-METER RELAY

8:03.48 – U High; 8:09.28 – Mahomet; 8:36.23 – NCHS; 8:43.44x – Streator; 8:45.34x – Olympia; 8:53.99 – Prairie Central; 8:55.32 – Clinton; 8:56.64 – BHS

GIRLS

100-METER DASH

12.55 – Kylie Welch (BHS); 12.64x – Mya Tinsley (Ridgeview); 12.92 – Kaylee Rosenberger (NCHS); 13.13 – Jacki Weller (Tri-Point); 13.13 – Amy Pineda (Eureka); 13.13 – Gabby Wessels (Milford-Cissna Park); 13.19 – Ainsleigh Defries (LeRoy); 13.24 – Reagan Danko (Tri-Valley)

200-METER DASH

24.95 – Kylie Welch (BHS); 26.31 – Courtney Heffren (Eureka); 26.73 – Kaylee Rosenberger (NCHS); 27.28 – Jessica McDowell (U High); 27.34x – Jacki Weller (Tri-Point); 27.35 – Amy Pineda (Eureka); 27.69 – Madison Filkin (Clinton); 27.71 – Kaniah Williams (Normal West)

400-METER DASH

54.90 – Kylie Welch (BHS); 59.23 – Courtney Heffren (Eureka); 1:00.86 – Delanie Dykes (GCMS); 1:01.15 – Bethany Wagenbach (Tremont); 1:01.71 – Sarah Christopher (Pontiac); 1:02.44 – Payne Turney (Clinton); 1:02.82 – Brooklyn Mosley (U High); 1:03.01 – Crystal Wilson (BHS)

800-METER RUN

2:21.11 – Payne Turney (Clinton); 2:26.44 – Kaitlin Lewis (Mahomet); 2:27.09 – Delanie Dykes (GCMS); 2:27.14 – Daly Galloway (Dwight); 2:28.57 – Tess Birlingmair (Normal West); 2:31.37 – Tessa Wiegand (Eureka); 2:32.27 – Katy Clausen (U High); 2:32.63 – Elisa Schwertfeger (NCHS)

1,600-METER RUN

5:13.10 – Daly Galloway (Dwight); 5:19.17 – Payne Turney (Clinton); 5:20.79 – Shelby Siltman (Olympia); 5:23.57 – Emma Argo (Eureka); 5:27.02 – Emmy Mussey (U High); 5:27.16 – Katy Clausen (U High); 5:29.31 – Riley Madix (U High); 5:30.17 – Lizzy Freidinger (Tremont)

3,200-METER RUN

11:39.19 – Shelby Siltman (Olympia); 11:42.57 – Emma Argo (Eureka); 11:47.77 – Katy Clausen (U High); 11:55.50 – Mara Smith (Normal West); 12:18.34x – Charlene Mascote (Streator); 12:27.70 – Julia Sterr (Clinton); 12:29.14x – Rebecca Neaterour (Streator); 12:31.41 – Hope Metz (NCHS)

100-METER HURDLES

15.53 – Alayna Stalter (Fisher); 15.54x – Janika Peitzmeier (LeRoy); 15.84x – Jordan Jumper (Olympia); 15.89 – Gracie Feeney (EPG); 16.22 – Kaylynn Schlipf (EPG); 16.62 – Jasmine Loving (Normal West); 16.80 – Katelyn Crabb (PBL); 16.82 – Madison Filkin (Clinton)

300-METER HURDLES

47.84x – Jordan Jumper (Olympia); 48.71 – Gracie Feeney (EPG); 49.90 – Madison Filkin (Clinton); 50.24 – Jasmine Loving (Normal West); 51.30 – Gracie Ecker (Normal West); 51.35 – Makenna Parkhouse (EPG); 52.48 – Allie Ahlgrim (NCHS); 53.12 – Morgan Kaeb (Milford-Cissna Park)

LONG JUMP

16-7¾ – Lydia Spychalla (Normal West); Amy Pineda (Eureka); 16-6 – Brianna Pinter (U High); 16-2 – Jade Carlock (NCHS); Kaylynn Schlipf (EPG); 16-1¾ – Ciara Mosely (BHS); 15-11½ – Sophia Schuler (Prairie Central); Brianna Pinter (U High)

HIGH JUMP

5-2 – Janika Peitzmeier (LeRoy); Natalie Mason (Eureka); 5-0 – Halle Wiegand (Eureka); Jamie Vasilou (NCHS); 4-11 – Abby Feit (NCHS); 4-10 – Riley Pruser (Clinton); Olivia Weber (Prairie Central); Annaliese Miller (Prairie Central); Sarah Stephens (Central Catholic); Lydia Spychalla (Normal West); Paige Rowe (U High); Gabby Thompson (NCHS); Abby Feit (NCHS)

TRIPLE JUMP

35-10 – Lydia Spychalla (Normal West); 32-11 – Olivia Weber (Prairie Central); 32-9 – Megan Ifft (Prairie Central); 32-5 – Brianna Pinter (U High); 32-4½ – Jenna Lyle (BHS); 31-10½ – Jena Thomas (Clinton); 31-10¼ – Whitney Bozarth (Normal West); 31-8 – Alayna Stalter (Fisher)

POLE VAULT

12-0 – Nikki Ogorek (NCHS); Lauren Seaver (U High); 11-9 – Brooke Misukonis (BHS); 11-0 – Mara Pletcher (Mahomet); Cassie Wilson (Tri-Valley); Katie Reeves (U High); 10-6 – Maddie Kelly (Central Catholic); Jenna Ring (Tri-Valley)

SHOT PUT

41-10 – Kaylynne Terry (Streator); 41-4 – Ellie Weltha (BHS); 38-3½ – Kelise Johnson (BHS); 36-5½ – Claudia Workman (Clinton); 35-2 – Hannah Johnson (NCHS); 33-10 – Gabby Wessels (Milford-Cissna Park); Elizabeth Bowns (Blue Ridge); 33-2 – Kortney Bagby (EPG)

DISCUS

123-7 – Cassie Perry (Mahomet); 123-3 – Ellie Weltha (BHS); 118-10 – Kaylynne Terry (Streator); 114-7 – Jessica Baker (U High); 114-7 – Lyndsey Sebok (Olympia); 112-7 – Lexie May (Fisher); 107-10 – Renee Hartman (Tremont); 107-0 – Megan McCarthy (NCHS)

400-METER RELAY

51.45 – NCHS; 51.56 – U High; 51.71 – BHS; 52.18 – Eureka; 52.43 – Normal West; 52.52 – EPG; 52.54 – Milford-Cissna Park; 52.90 – Clinton

800-METER RELAY

1:49.50 – U High; 1:50.53 – NCHS; 1:50.73 – Eureka; 1:51.24 - Ridgeview; 1:51.86 – Normal West; 1:53.54 – BHS; 1:53.76 – LeRoy; 1:54.03 – Olympia

1,600-METER RELAY

4:12.77 – Olympia; 4:16.00 – NCHS; 4:16.11 – U High; 4:21.00 – Milford-Cissna Park; 4:23.90 – EPG; 4:25.13 – Tremont; 4:25.52 – Eureka; 4:26.12 – Dee-Mack

3,200-METER RELAY

10:01.49 – Normal West; 10:11.67 – U High; 10:13.22 – Eureka; 10:14.67 – NCHS; 10:23.51 – Dee-Mack; 10:36.82 – Tremont; 10:48.08 – Central Catholic; 10:48.92 – Clinton

0
0
0
0
0

Sports Writer

Sports Writer for The Pantagraph.

Load comments