HIGH SCHOOL

Playoff pairings

SATURDAY'S QUARTERFINALS

CLASS 1A

No. 1 Lena-Winslow (11-0) at No. 5 Freeport Aquin (9-2), 1 p.m.

No. 10 Princeville (9-2) at No. 3 Forreston (10-1), 4:30 p.m.

No. 4 Carrollton (10-1) at No. 1 Tuscola (11-0), 2 p.m.

No. 6 Athens (9-2) at No. 2 Bridgeport Red Hill (11-0), 2 p.m.

CLASS 2A

No. 4 Orion (9-2) at No. 1 Sterling Newman (11-0), 1 p.m.

No. 14 El Paso-Gridley (7-4) at No. 2 Gibson City-Melvin-Sibley (11-0), 2 p.m.

No. 4 Maroa-Forsyth (10-1) at No. 1 Hamilton West Hancock (11-0), 1 p.m.

No. 6 Shelbyville (9-2) at No. 2 Westville (11-0), 1 p.m.

CLASS 3A

No. 8 Wilmington (10-1) at No. 5 IC Catholic (10-1), 5 p.m.

No. 3 Byron (11-0) at No. 2 Williamsville (11-0), 2 p.m.

No. 16 Pleasant Plains (8-3) at No. 5 Carlinville (10-1), 2 p.m.

No. 3 Anna-Jonesboro (11-0) at No. 15 Vandalia (8-3), 2 p.m.

CLASS 4A

No. 8 Rochelle (8-3) at No. 5 Morris (9-2), 2 p.m.

No. 2 Chicago Raby (10-1) vs. No. 3 Dixon (10-1) at Chicago's Hanson Stadium, 6 p.m.

No. 4 Herrin (10-1) at No. 1 Rochester (11-0), 4 p.m.

No. 3 Herscher (10-1) at No. 2 Highland (11-0), 5 p.m.

CLASS 5A

No. 1 Chicago Phillips (11-0) vs. No. 4 Lemont (10-1) at Chicago's Gately Stadium, 1 p.m.

No. 2 Sterling (11-0) at No. 14 Woodstock Marian (7-4), 1 p.m.

No. 4 Hillcrest (9-2) at No. 1 Dunlap (11-0), 4 p.m.

No. 3 Washington (9-2) at No. 15 Peoria Richwoods (7-4), 2 p.m.

CLASS 6A

No. 4 Willowbrook (10-1) at No. 1 Prairie Ridge (11-0), 1 p.m.

No. 7 Hoffman Estates (9-2) at No. 14 Belvidere North (7-4), 4 p.m.

No. 13 New Lenox-Providence (7-4) at No. 8 St. Laurence (8-3), 2 p.m.

No. 2 Nazareth Academy (10-1) at No. 6  Sacred Heart-Griffin (9-2), 2 p.m.

CLASS 7A

No. 17 Benet Academy (8-3) at No. 9 Lincoln-Way Central (10-1), 1 p.m.

No. 4 Batavia (10-1) at No. 12 Lincoln-Way West (9-2), 1 p.m.

No. 18 Chicago Mount Carmel (8-3) vs. No. 7 East St. Louis (10-1) at Chicago's Gately Stadium, 5 p.m.

No. 3 Lake Zurch (11-0) at Chicago St. Rita (9-2), 5 p.m.

CLASS 8A

No. 9 Oswego (10-1) at No. 1 Lincoln-Way East (11-0), 6 p.m.

No. 13 Naperville Central (9-2) at No. 5 Maine South (10-1), 1 p.m.

No. 15 Minooka (9-2) at No. 26 Edwardsville (8-3), 4 p.m.

No. 6 Loyola Academy (10-1) at No. 3 Chicago Marist (11-0), 7 p.m.

0
0
0
0
0

Load comments