Subscribe for 33¢ / day

Results from softball games played June 4

HIGH SCHOOL

Class AA super-sectionals

TODAY

AT BLOOMINGTON - IWU

Normal Community 4, East Moline 1

AT CHICAGO - UIC

Chicago Ressurection vs. Chicago St. Ignatius, ppd., until today

AT DARIEN

Glen Ellyn Glenbard South vs. Downers Grove South, ppd., until today

AT DEKALB

Bartlett 1, Marengo 0

AT EDWARDSVILLE

Edwardsville 1, Belleville East 0

AT MUNDELEIN

Mundelein Carmel vs. Barrington, ppd., until today

AT OAK PARK

Burbank Queen of Peace vs. Oak Park-River Forest, ppd., until today

AT SOUTH HOLLAND

Frankfort Lincoln-Way East vs. Orland Park Sandburg, ppd., until today

AT BLOOMINGTON

NCHS 000 002 2-4-6-0

East Moline 000 000 1-1-3-3

WP - Amber May (14-2). LP - Allison Devilder (10-9).

Home run - Normal Community - Katie Lutes (solo in 6th).

Hitting stars - Normal Community - Lutes (3 hits, 3 RBI); East Moline - Devilder (2 hits, RBI).

Pitching star - Normal Community - May (7 IP, 13 K, 0 BB).

Records - Normal Community (29-7); East Moline (16-22).

Pantagraph All-Star rosters

INTERCITY

PITCHERS

Stephanie Butler Bloomington

Amber May NCHS

INFIELDERS

Kirsten Gee Normal West

Marla Kindred NCHS

Abby Pate Central Catholic

Megan Sallee University High

CATCHERS

Meg McCormick Normal West

Jordan Menendez NCHS

OUTFIELDERS/UTILITY

Megan Holzhauer NCHS

Jenna Ioerger Normal West

Kara Kirkpatrick Cent. Catholic

Rachel Schlagel Bloomington

COACHES

Head coach - Murray Hynes (Bloomington); Assistant coach - Marty Shipley (Bloomington)

AREA

PITCHERS

Kelli Humbert Dwight

Carley Kemmer GCMS

Elizabeth Lorrance Pontiac

Kaitlyn Ralph Streator

Emily Tesdal Pontiac

CATCHERS

Amy Kennedy Pontiac

Abby Olson Hartem

INFIELDERS

Brianne Ghere Ridgeview

Sarah Lytel Blue Ridge

Sam Mundy Tremont

Sabrina Owens Tri-Valley

Becca Ramey Mahomet

Heather Zimmerman Ridgeview

OUTFIELDERS

Lauryn Ohl Mahomet-Seymour

Keri O'Keefe Tremont

Chelsey Rankin Hartem

Amanda Sartoris Pontiac

Katelyn Yeomans Clinton

COACHES

Head coach - Harry Eeten (Tremont); Assistant coaches - Scot Ghere (Ridgeview), Scott Springer (Heyworth)

Tri-County Conference all-stars

FIRST TEAM

Morgan Miller Midland

Sara Stariha St. Bede

Michelle Richards Henry

Carley Kaminke Woodland

Erin Dougherty Ottawa Marquette

Jacey Morgan LWRB

Angie Augspois Putnam County

Carla Passini Putnam County

Gina Seibert Putnam County

SECOND GAME

Jordan Jason, Midland; Tiffany Endress, Midland; Darcy Madara, Woodland; Katherine Voss, Henry; Katie Klein, Henry; Mariclaire McConnaughhay, Ottawa Marquette; Clarissa Gidcumb, St. Bede; Jhori Emmerling, St. Bede; Meghan Egan, Putnam County.

HONORABLE MENTION

Niki Smith, Peoria Christian; Sam Ahmes, Peoria Christian; Kelly Moran, Midland; Hillary Hoffner, Woodland; Krista Taglia, Ottawa Marquette; Amber Mitchell, Ottawa Marquette; Breeana Ledbetter, Lowpoint-Washburn-Roanoke-Benson; Nicole Hrasch, Putnam County.

BNGSA

10-UNDER

Horizon Insurance 12, Teamsters Local 26 8

BNGSA Navy 15, Wycoff-Hester Homes 8

Wycoff-Hester Homes 10, Horizon Insurance 8

ISU Credit Union 10, Read's Sporting Goods 3

12-UNDER

Thoma and Hjerpe CPAs 14, Bloomington Moose Family Center 4

Nordine's Heating and Cooling, BNGSA 9

Famous Dave's 14, Commerce Bank 14

Smiles and Styles 21, B&B Awards 0

Thoma and Hjerpe CPAs 17, La Gondola 7

14-UNDER

Northwestern Mutual Financial Network 13, BLI Lighting 12

Distinctive Affairs 16, Heartland Bank 6

19-UNDER

UAW Local 2488 10, Elan Studios 1

TJ Central 12, Bloomington Firefighters 7

PARKS AND REC

BLOOMINGTON CO-REC

Integrity Hard Drives 12, Utterback Real Estate 9

PII 18, Mugsy's Pub 3

Mugsy's Too 17, Schooner's 1

Hundman 24, Kappa 1

Trinity 11, Exterminators 0

OST 16, IBC 3

BLOOMINGTON MEN'S SLOW PITCH

Lemon's Construction 10, QDSS 7

A's over Allied Waste Services by forfeit

Bonker's Place 17, Connor Company 5

Killarney's 10, Lane Company 5

Windjammer 11, Blue Thunder 4

Hoffman-Ochs 16, Such Insulation 1

NORMAL MEN

Budweiser-Slick Rick 15, Audibel 6

Master Batters 24, Todino's 5

Smokers Choice 28, Schooner's 10

McDonald's 6, Northside 5

Heimann Construction 12, Game Time Gym 2

Show-Me's Bar 24, Elroy's 24, tie

Scared Hitless 17, Country Agt Isenberg 7

PB PA Unit No. 21 27, Boog 3

OT Bamos 17, Gildner Inc. 7

Ultimate Lawn 22, National City 13

Heartland 10, E Free Church 5

1st Assembly 21, 1st Assembly-Normal 2

Calvary Baptist 23, Christ Church PCA 3

Christ Lutheran 11, Calvary Baptist II 5

0
0
0
0
0

Load comments