Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
Swimming

Swimming

  • 0
{{featured_button_text}}

Results from Nov. 4

COLLEGE MEN

AT BLOOMINGTON

ILL. WESLEYAN 69, PRINCIPIA 41

CHICAGO 87, ILL. WESLEYAN 18

CHICAGO 84, PRINCIPIA 28

ILLINOIS WESLEYAN PLACERS

400-YARD MEDLEY RELAY – 2. IWU (Chris Betzle, Ben Rock, Mike Kozak, Matt Swanstrom.

1,000 FREESTYLE – 1. Betzle, 10:27.29; 4. Dan O’Keefe; 5. Zac Birch.

200 FREESTYLE – 4. Larry Graves; 5. Oliver Smidt; 8. Kevin Kalafut.

50 FREESTYLE – 4. Swanstrom; 5. Brian Lubek; 8. Jeff McCortney.

200 INDIVIDUAL MEDLEY – 4. Rock; 5. Kozak; 7. Ben Um.

200 BUTTERFLY – 2. Betzle; 3. Smidt.

100 FREESTYLE – 3. Swanstrom; 5. Lubek.

200 BACKSTROKE – 4. Birch; 7. McCortney.

500 FREESTYLE – 4. Graves; 5. Kalafut.

200 BRESTSTROKE – 2. Rock; 4. Um.

400 FREESTYLE RELAY – 5. IWU (Kozak, Smidt, O’Keefe, Graves).

COLLEGE WOMEN

AT BLOOMINGTON

ILL. WESLEYAN 65, PRINCIPIA 42

CHICAGO 76, ILL. WESLEYAN 36

CHICAGO 84, PRINCIPIA 29

ILLINOIS WESLEYAN PLACERS

400-YARD MEDLEY RELAY – 2. IWU (Jenifer Becker, Sandy Tobik, Angie Tomazin, Taissa Boyko).

1,000 FREESTYLE – 1. Erin Storck, 11:30.48; 3. Boyko.

200 FREESTYLE – 1. Tomazin, 2:06.76; 5. Kerry Sindewald.

50 FREESTYLE – 2. Becker; 5. JuJu DeJong.

200 INDIVIDUAL MEDLEY – 3. Storck.

1-METER DIVING – 4. Sam Sebastian.

100 FREESTYLE – 5. Tobik; 7. Dejong.

200 BACKSTROKE – 2. Tomazin; 3. Becker.

500 FREESTYLE – 1. Boyko, 5:57.55; 2. Sindewald.

3-METER DIVING – 3. Sebastian.

200 BREASTSTROKE – 2. Storck; 4. Tobik.

HIGH SCHOOL GIRLS

U High Invitational

AT NORMAL

POINT TABLE

1. University High 313; 2. Eureka-Roanoke-Benson 183; 3. Danville Schlarman 169; 4. Urbana Uni-High 164; 5. Chicago University High 149; 6. Petersburg Porta 143; 7. Pontiac 95; 8. Jacksonville Routt 50; 9. Olympia 35.

WINNERS, AREA PLACERS

200-YARD MEDLEY RELAY - 1. U High (Kristi Stalter, Katie Klotzbach, Kathleen Knight, Michelle Eack), 1:58.96; 5. Pontiac.

200 FREESTYLE – 1. Henwood (Schlarman), 2:07.35; 2. Abby Robertson (ERB); 3. Merryle Clemons (U High); 4. Amy Stites (U High); 6. Amanda Meiners (Pontiac).

200 INDIVIDUAL MEDLEY - 1. Emily Hovren (U High), 2:12.92 (school record); 4. Sara Maher (ERB).

50 FREESTYLE – 1. Brianna Vigna (Pontiac), 25.95; 2. Stalter (U High); 3. Emilee LeBaube (ERB).

100 BUTTERFLY – 1. Maher (ERB), 1:03.56; 2. Stites (U High); 3. Mackenzie Olson (U High); 5. Vigna (Pontiac).

100 FREESTYLE - 1. Eack (U High), 56.19; 4. Ali Taubert (U High); 5. LeBaube (ERB).

500 FREESTYLE - 1. Henwood (Schlarman), 5:37.95; 2. Lauren Miller (U High); 4. Sarah Klass (U High); 5. Shana Harrison (ERB).

DIVING - 1. Sarah Capodice (U High), 288.45 points; 2. Cassie Anderson (U High).

200 FREESTYLE RELAY - 1. U High (Stalter, Eack, Taubert, Hovren), 1:44.27; 4. ERB.

100 BACKSTROKE - 1. Knight (U High), 1:03.86; 2. Stalter (U High); 4. Meiners (Pontiac); 6. Alyssa Scott (ERB).

100 BREASTSTROKE - 1. Ali Omahen (Schlarman), 1:14.03; 4. Klotzbach (U High); 6. Claire Wazienski (U High).

400 FREESTYLE RELAY - 1. U High (Eack, Taubert, Knight, Hovren), 3:48.27.

JUNIOR VARSITY

POINT TABLE

1. University High 349; 2. Urbana Uni-High 317; 3. Eureka/Roanoke-Benson 184; 4. Chicago University High 131; 5. Petersburg Porta 25.

0
0
0
0
0

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News