Try 1 month for $5
Prep sports graphic

HIGH SCHOOL GIRLS

Class 1A sectional

DECATUR ST. TERESA SECTIONAL

Monday

6 p.m. - Decatur St. Teresa vs. Danville Schlarman

7:30 p.m. - Ridgeview vs. Milford

Thursday

7 p.m. - Semifinal winners (championship)

Class 2A sectionals

BEARDSTOWN SECTIONAL

Monday

6 p.m. - Eureka vs. Camp Point Central/Augusta SE

7:30 p.m. - Fieldcrest vs. Midwest Central

Thursday

7 p.m. - Semifinal winners (championship)

GCMS SECTIONAL

At Gibson City

Monday

6 p.m. - Watseka vs. Bismarck-Henning-Rossville-Alvin

7:30 p.m. - Gibson City-Melvin-Sibley vs. St. Joseph-Ogden

Thursday

7 p.m. - Semifinal winners (championship)

Class 3A regionals

PONTIAC REGIONAL

Monday

Game 1 - 7 p.m. - Prairie Central (7) vs. Streator (9)

Wednesday

Game 2 - 6 p.m. - Washington (2) vs. Winner Game 1

Game 3 - 7:30 p.m. - Central Catholic (3) vs. Pontiac (6)

Thursday

Game 4 - 7 p.m. - Winners Games 2 and 3 (championship)

MORTON REGIONAL

Monday

Game 1 – 6 p.m. – LaSalle-Peru (8) vs. East Peoria (10)

Game 2 – 7:30 p.m. – University High (5) vs. IVC (11)

Tuesday

Game 3 – 6 p.m. – Morton (1) vs. Winner Game 1

Game 4 – 7:30 p.m. – Metamora (4) vs. Winner Game 2

Thursday

Game 5 – 7 p.m. – Winners Games 3 and 4 (championship)

ROCHESTER REGIONAL

Monday

Game 1 – 6 p.m. – Lincoln (6) vs. Taylorville (7)

Game 2 – 7:30 p.m. – Springfield Lanphier (5) vs. Springfield Southeast (9)

Tuesday

Game 3 – 6 p.m. – Bethalto Civic Memorial (1) vs. Winner Game 1

Game 4 – 7:30 p.m. – Rochester (4) vs. Winner Game 2

Thursday

Game 5 – 7 p.m. – Winners Games 3 and 4 (championship)

CLINTON REGIONAL

Monday

Game 1 – 6 p.m. – Clinton (8) vs. Mahomet-Seymour (9)

Game 2 – 7:30 p.m. – Champaign Central (5) vs. Rantoul (11)

Tuesday

Game 3 – 6 p.m. – Charleston (1) vs. Winner Game 1

Game 4 – 7:30 p.m. – Urbana (4) vs. Winner Game 2

Thursday

Game 5 – 7 p.m. – Winners Games 3 and 4 (championship)

Class 4A regional

BLOOMINGTON REGIONAL

Monday

Game 1 – 7 p.m. – Danville (7) vs. Bloomington (8)

Tuesday

Game 2 – 6 p.m. – Normal Community (2) vs. Winner Game 1

Game 3 – 7:30 p.m. – Normal West (3) vs. Bradley-Bourbonnais (5)

Thursday

Game 4 – 7 p.m. – Winners Games 3 and 4 (championship)

Contact Randy Kindred at (309) 820-3402. Follow him on Twitter: @pg_kindred

0
0
0
0
0

Sports Editor

Sports editor for Lee Enterprises Central Illinois.

Load comments