{{featured_button_text}}
Prep sports graphic

The marks listed are for outdoor meets. x – denotes a manual time that has had .24 added to approximate a fully automatic equivalent.

BOYS

100-METER DASH

10.88 – Aidan Laughery (GCMS); 11.05 – Aden Sears (Eureka); 11.09 – Mason Barr (Ridgeview-Lexington); 11.14x – Tate Walcott (Ridgeview-Lexington); Dalton Burk (Fisher); 11.18 – DaQwan Davis (BHS); 11.26 – Andre Leigh (Normal West); 11.37 – Drew Crooks (BHS)

200-METER DASH

22.13 – Aidan Laughery (GCMS); 22.20 – Tate Walcott (Ridgeview-Lexington); 22.34x – Mason Barr (Ridgeview-Lexington); 22.64 – Aidan Sears (Eureka); 22.79 – Drew Crooks (BHS); 22.88 – Job Knapp (Eureka); 22.90 – Evan Lowder (NCHS); 23.11 – Andre Leigh (Normal West)

400-METER DASH

50.62 – Drew Crooks (BHS); 50.78 – Joe Brown (U High); 50.88 – Merdy Ilonga (BHS); 50.94x – Devon Butler (Heyworth); 51.06 – Connor Standish (Eureka); 51.32 – Aden Sears (Eureka); 51.86 – Caleb Bleich (GCMS); 51.93 – Brady Stoewer (Normal West)

800-METER RUN

2:00.18 – Zach Wolford (U High); 2:01.67 – Jacob Myers (NCHS); 2:02.59 – Josh Davies (Pontiac); 2:03.24 – Ernie Waterson (Cornerstone); 2:03.37 – Nathan Clay (U High); 2:03.98 – Connor Standish (Eureka); 2:04.55 - Owen Dare (Olympia); 2:04.74x – Noah Smith (EPG)

1,600-METER RUN

4:19.69 – Nick Doud (BHS); 4:24.97 – Charlie Wetzel (Normal West); 4:27.18 – Dane Alexander (U High); 4:31.24 – Cooper Wilken (U High); 4:32.08 – Jacob Myers (NCHS); 4:34.06 – Colby Johnson (Dee-Mack); 4:37.49 – Colin Fitzgerald (NCHS); 4:39.36 – Leland Sumer (Tremont)

3,200-METER RUN

9:12.57 – Nick Doud (BHS); 9:14.44 – Charlie Wetzel (Normal West); 9:48.71 – Colin Fitzgerald (NCHS); 9:52.77 – Dane Alexander (U High); 9:54.69 – Cooper Wilken (U High); 9:55.01 – Gabriel Bush (Normal West); 9:55.22 – Noah Smith (EPG); 10:00.39 – Drew Guimond (Tri-Valley)

110-METER HIGH HURDLES

14.59 – Mason Barr (Ridgeview-Lexington); 14.92 – C.J. Hyde (BHS); 15.58 – Jante Hatfield (BHS); 15.68 – Kollin Schlipf (EPG); 15.88 – Aaron Wheeler (U High); 15.94 – Luke Wells (Eureka); 16.04x – Luke Myszka (Tri-Valley); 16.24 – Reece Ramirez (Ridgeview-Lexington)

300-METER INTERMEDIATE HURDLES

38.75 – Mason Barr (Ridgeview-Lexington); 40.40 – C.J. Hyde (BHS); 41.34x – Reece Ramirez (Ridgeview-Lexington); 41.79 – Aaron Wheeler (U High); 41.80 – Kollin Schlipf (EPG); 41.93 – Luke Wells (Eureka); 42.85 – Logan Smith (EPG); 42.86 – Dusty Manietta (Dwight)

LONG JUMP

22-6¾ – Tate Walcott (Ridgeview-Lexington); 22-1½ – Kobie Webb (Streator); 21-5½ – Mauliek Johnson (BHS); 21-4 – Colton Polhemus (Tremont); 21-2¾ - Devon Butler (Heyworth); 20-11½ - Drew Crooks (BHS); 20-10½ - Dishon Hall (NCHS); 20-5¾ – Jonah Hahn (Eureka)

HIGH JUMP

6-5 – Trevor Heffren (Eureka); 6-4 – Logan Gastman (LWRB); Trent Weldon (LWRB); 6-3 – Wyatt Steidinger (Prairie C.); 6-2 – Aidan Oliver (NCHS); 6-0 – Justin Johnson (U High); Jake Crane (Prairie C.); Ivan Smith (BHS); Elijah Skutt (Eureka); Sam Mason (Central C.); Kaden Barth (EPG); Kobie Webb (Streator)

TRIPLE JUMP

46-2¼ - Dishon Hall (NCHS); 42-6 – Leslie Fisher (Normal West); 42-0 – Kodi Davis (Pontiac); 41-4 – Donovan Murphy (Pontiac); 40-9½ - Tate Walcott (Ridgeview-Lexington); 40-5 – Elijah Skutt (Eureka); 40-2½ - Caleb Vargas (EPG)

POLE VAULT

16-5 – Chandlar Ifft (Prairie C.); 15-0 – Liam McGill (BHS); 14-6 – Kyler Probst (NCHS); 14-0 – Isaac Whitaker (Central C.); Reed Wilson (NCHS); 13-6 – Charles Cruse (NCHS); 13-3 – Ryan Steiner (Tri-Valley); 13-0 – Grant Carlson (Eureka)

SHOT PUT

48-0 – Anthony Hornsby (EPG); 45-4½ - Cameron Jackson (NCHS); 45-2½ - Ethan Johnson (NCHS); Braden Woods (U High); 44-11¾ – Kyle Uhl (FCW); 44-3½ - Cameron Jackson (NCHS); 43-9 – Deion Mayberry (BHS); 43-5½ – Jack Weltha (BHS)

DISCUS

159-4 – Anthony Green (NCHS); 155-11 – Steven Lewis (Pontiac); 140-10 – Jaren Means (Central C.); 136-6 – Peyton Cramer (Pontiac); 136-4 – Kole Herman (BHS); 135-11 – Kyle Patterson (Clinton)

400-METER RELAY

43.94 – BHS; 44.24 – Eureka; 44.35 – Ridgeview-Lexington; 44.69 – Normal West; 45.14x – Heyworth; 45.19 – Prairie C.; 45.20 – U High; 45.21 – NCHS

800-METER RELAY

1:32.08 – GCMS; 1:32.35 – Eureka; 1:33.20 – Ridgeview-Lexington; 1:34.16 – BHS; 1:34.46 – U High; 1:35.18 – Normal West; 1:35.33 – Prairie C.; 1:35.51 – NCHS

1,600-METER RELAY

3:24.89 – Eureka; 3:31.01 – Tremont; 3:31.84 – Olympia; 3:32.39 – BHS; 3:33.67 – U High; 3:33.95 – Normal West; 3:34.50 – GCMS; 3:35.20 – Pontiac

3,200-METER RELAY

8:07.38 – U High; 8:14.65 – Pontiac; 8:14.74 – Tremont; 8:22.74 – BHS; 8:25.84 – NCHS; 8:26.45 – Olympia; 8:31.35 – Normal West; 8:32.36 – Eureka

GIRLS

100-METER DASH

12.74x – Mya Tinsley (Ridgeview-Lexington); 12.83 – Tori Burke (Clinton); 12.85 – Amy Pineda (Eureka); 12.87 – Kailah Carter (NCHS); 12.88 – Jessica McDowell (U High); 12.92 – Kayanna Jones (Normal West); 13.04x – Jade Knecht (LWRB); 13.04x – Abigail Cash (Dwight)

200-METER DASH

25.80 – Jessica McDowell (U High); 26.14 – Kayanna Jones (Normal West); 26.30 – Kailah Carter (NCHS); 26.69 – Courtney Heffren (Eureka); 26.88 – Jordynn Griffin (NCHS); 27.14x – Jade Knecht (LWRB); 27.36 – Tristyn Grube (EPG); 27.50 – Tori Burke (Clinton)

400-METER DASH

56.95 – Jessica McDowell (U High); 59.37 – Kailah Carter (NCHS); 59.63 – Courtney Heffren (Eureka); 1:00.98 – Payne Turney (Clinton); 1:01.10 – Sophia Lowery (EPG); 1:01.81 – Delanie Dykes (GCMS); 1:01.87 – Tristina Einhaus (Pontiac); 1:02.34x – Abigail Cash (Dwight)

800-METER RUN

2:18.47 – Payne Turney (Clinton); 2:20.50 - Delanie Dykes (GCMS); 2:26.58 – Kendy Ummel (U High); 2:26.88 – Tessa Wiegand (Eureka); 2:27.39 – Emmy Mussey (U High); 2:27.48 – Emma Argo (Eureka); 2:27.58 – Katie Springer (Delavan); 2:27.84 – Tess Birlingmair (Normal West)

1,600-METER RUN

5:12.30 – Ella Bittner (U High); 5:13.84 – Payne Turney (Clinton); 5:19.09 – Olivia Hartke (NCHS); 5:22.34 – Emma Argo (Eureka); 5:22.84 – Mara Smith (Normal West); 5:22.95 – Alexi Fogo (Eureka); 5:26.00 – Mackie Madix (U High); 5:32.03 – Emmy Mussey (U High)

3,200-METER RUN

11:21.57 – Olivia Hartke (NCHS); 11:29.75 – Payne Turney (Clinton); 11:35.73 – Ella Bittner (U High); 11:38.33 – Emma Argo (Eureka); 11:57.08 – Savanah Beavers (Olympia); 12:04.88 – Lizzy Freidinger (Tremont); 12:06.44 – Liberty Harmon (Normal West); 12:13.74 – Kaitlin Skeate (BHS)

100-METER HURDLES

15.91 – Sydney Chong (NCHS); 16.13 – Faith Graham (EPG); 16.25 – Mallory Cyrulik (Clinton); 16.38 – Jenna Mozingo (Blue Ridge); 16.55 – Kimmy Detwiler (BHS); 16.75 – Allison Miner (Heyworth); 16.80 – Makenna Parkhouse (EPG); 16.90 – Tori Witzig (EPG)

300-METER HURDLES

47.48 – Katie Springer (Delavan); 48.40 – Makenna Parkhouse (EPG); 48.47 – Mallory Cyrulik (Clinton); 48.84x – Emma Betts (EPG); 48.89 – Whitney Bozarth (Normal West); 49.45 – Tori Witzig (EPG); 49.68 – Jenna Mozingo (Blue Ridge); 49.99 – Lexi Grober (Eureka)

LONG JUMP

17-6¾ - Amy Pineda (Eureka); 17-2 – Whitney Bozarth (Normal West); 17-0½ - Sophia Schuler (Prairie C.); 16-7 – Mya Tinsley (Ridgeview-Lexington); 16-10¼ - Tristyn Grube (EPG); 16-4½ - Whitney Leman (LWRB); 16-4 – Ella Larson (Central Catholic); 16-3¾ – Courtney Kowalski (U High)

HIGH JUMP

5-5 – Kenzie Klink (Normal West); 5-4 – Madalyn Oltman (LWRB); 5-2 – Natalia Garcia (Central C.); Chloe Myszka (Tri-Valley); 5-0 – Polly Reynolds (Blue Ridge); 5-0 – Sarah Stephens (Central C.); 5-0 – Sophia Lowery (EPG); 4-10 – Emma Kinkade (Prairie C.); Joan Zimmerman (Eureka); Adrienne Bonner (NCHS)

TRIPLE JUMP

35-10 – Whitney Bozarth (Normal West); 34-10 – Whitney Leman (LWRB); 34-8 – Ella Larson (Central C.); 34-5½ - Franchesca Smith (Pontiac); 34-0½ - Nicole Schoenig (U High); 33-7 – Tristyn Grube (EPG); 32-11½ - Reese McCuan (Lincoln); 32-10 – Camryn Winterland (Ridgeview-Lexington)

POLE VAULT

13-0 – Windsor Roberts (Tri-Valley); 12-0 – Lillianna Ifft (Prairie C.); 11-0 – Lindsey Shouse (U High); 10-6 – Sydnee Scott (U High); 10-6 – Allison Schrock (Eureka); 10-6 – Sawyer Schoon (U High); 10-6 – Courtnie Ridgway (NCHS); 10-3 – Oliva Earl (Clinton)

SHOT PUT

40-1 – Kelise Johnson (BHS); 35-8 – Lana Krohe (Streator); 35-7½ – Claudia Workman (Clinton); 35-5 – Sierra Carr (EPG); 35-2 - Cassidy Clark (Mount Pulaski); 34-0 – Brynn Pickett (Pontiac); 33-7 – Zoe Mason (Mount Pulaski); 33-1 – Cailtlynn Colbeck (Normal West)

DISCUS

122-1 – Cassidy Clark (Mount Pulaski); 121-9 – Jayden Standish (Ridgeview-Lexington); 119-1 – Claire Retherford (GCMS); 113-9 – Lyndsey Sebok (Olympia); 109-11 – Cailtlynn Colbeck (Normal West); 108-11 – Kelise Johnson (BHS); 106-1 – Allysn Jamison (Heyworth); 105-7 – Brienna Weaver (Pontiac)

400-METER RELAY

50.38 – U High; 51.06 – NCHS; 51.47 – Eureka; 51.64 – Tri-Valley; 51.72 – EPG; 51.90 – BHS; 52.13 – Central C.; 52.38 – Normal West

800-METER RELAY

1:49.35 – Eureka; 1:49.52 – U High; 1:50.71 – Normal West; 1:51.72 – NCHS; 1:52.28 – BHS; 1:52.54 – Clinton; 1:52.54x – EPG; 1:52.97 – Tri-Valley

1,600-METER RELAY

4:09.30 – U High; 4:10.08 – NCHS; 4:11.61 – EPG; 4:14.74 – Eureka; 4:20.83 – LWRB; 4:21.05 – Clinton; 4:22.48 – Prairie C.; 4:22.53 – Central C.

3,200-METER RELAY

9:51.47 – U High; 10:01.37 – Normal West; 10:01.64 – Eureka; 10:17.74x – EPG; 10:21.42 – Olympia; 10:31.90 – Central C.; 10:34.24x – BHS; 10:36.61 – Clinton

0
0
0
0
0

Reporter

Reporter for Lee Enterprises Central Illinois.

Load comments