{{featured_button_text}}
Prep sports graphic

The marks listed are for outdoor meets. x – denotes a manual time that has had .24 added to approximate a fully automatic equivalent.

BOYS

100-METER DASH

11.09 – Mason Barr (Ridgeview-Lexington); 11.11 – Aidan Laughery (GCMS); 11.14x – Tate Walcott (Ridgeview-Lexington); Dalton Burk (Fisher); 11.18 – DaQwan Davis (BHS); 11.18 – Aidan Sears (Eureka); 11.26 – Andre Leigh (Normal West); 11.37 – Drew Crooks (BHS)

200-METER DASH

22.20 – Tate Walcott (Ridgeview-Lexington); 22.34x – Mason Barr (Ridgeview-Lexington); 22.37 – Aidan Laughery (GCMS); 22.64 – Aidan Sears (Eureka); 22.79 – Drew Crooks (BHS); 22.88 – Job Knapp (Eureka); 22.90 – Evan Lowder (NCHS); 23.11 – Andre Leigh (Normal West)

400-METER DASH

50.71 – Drew Crooks (BHS); 50.94x – Devon Butler (Heyworth); 51.00 – Joe Brown (U High); 51.06 – Connor Standish (Eureka); 51.32 – Aden Sears (Eureka); 51.86 – Caleb Bleich (GCMS); 51.94 – Eli Steinbeck (Eureka); 52.24 – Donovan Murphy (Pontiac)

800-METER RUN

2:02.59 – Josh Davies (Pontiac); 2:03.98 – Connor Standish (Eureka); 2:04.17 – Jacob Myers (NCHS); 2:04.74x – Noah Smith (EPG); 2:04.85 – Jack Fogarty (Pontiac); 2:05.95 – Eli Steinbeck (Eureka)

1,600-METER RUN

4:19.69 – Nick Doud (BHS); 4:27.18 – Dane Alexander (U High); 4:27.56 – Charlie Wetzel (Normal West); 4:31.24 – Cooper Wilken (U High); 4:32.08 – Jacob Myers (NCHS); 4:34.06 – Colby Johnson (Dee-Mack); 4:37.49 – Colin Fitzgerald (NCHS); 4:39.36 – Leland Sumer (Tremont)

3,200-METER RUN

9:38.76 – Charlie Wetzel (Normal West); 9:48.71 – Colin Fitzgerald (NCHS); 9:52.77 – Dane Alexander (U High); 9:54.69 – Cooper Wilken (U High); 9:55.01 – Gabriel Bush (Normal West); 9:55.22 – Noah Smith (EPG); 9:55.34 – Nick Doud (BHS); 10:10.51 – Drew Guimond (Tri-Valley)

110-METER HIGH HURDLES

14.59 – Mason Barr (Ridgeview-Lexington); 15.18 – C.J. Hyde (BHS); 15.65 – Jante Hatfield (BHS); 15.68 – Kollin Schlipf (EPG); 16.04x – Luke Myszka (Tri-Valley); 16.37 – Reece Ramirez (Ridgeview-Lexington); 16.48 – Mitchell Danner (Eureka); 16.61 – Aaron Wheeler (U High)

300-METER INTERMEDIATE HURDLES

38.75 – Mason Barr (Ridgeview-Lexington); 41.34x – Reece Ramirez (Ridgeview-Lexington); 41.80 – Kollin Schlipf (EPG); 41.93 – Luke Wells (Eureka); 42.37 – Aaron Wheeler (U High); 42.54 – C.J. Hyde (BHS); 42.85 – Logan Smith (EPG); 42.86 – Dusty Manietta (Dwight)

LONG JUMP

22-6¾ – Tate Walcott (Ridgeview-Lexington); 22-1½ – Kobie Webb (Streator); 21-4 – Colton Polhemus (Tremont); 21-2¾ - Devon Butler (Heyworth); 21-1 – Mauliek Johnson (BHS); 20-11½ - Drew Crooks (BHS); 20-10½ - Dishon Hall (NCHS); 20-5½ – Jonah Hahn (Eureka)

HIGH JUMP

6-4 – Logan Gastman (LWRB); Trent Weldon (LWRB); 6-3 – Wyatt Steidinger (Prairie C.); 6-2 – Aidan Oliver (NCHS); 6-0 – Jake Crane (Prairie C.); Ivan Smith (BHS); Elijah Skutt (Eureka); Sam Mason (Central Catholic); Trevor Heffren (Eureka); Kaden Barth (EPG); Kobie Webb (Streator)

TRIPLE JUMP

46-2¼ - Dishon Hall (NCHS); 42-3 – Leslie Fisher (Normal West); 40-7¼ - Donovan Murphy (Pontiac); 40-5 – Elijah Skutt (Eureka); 40-3½ - Tate Walcott (Ridgeview-Lexington); 40-2½ - Caleb Vargas (EPG)

POLE VAULT

16-5 – Chandlar Ifft (Prairie C.); 14-6 – Kyler Probst (NCHS); 14-3 – Liam McGill (BHS); 14-0 – Reed Wilson (NCHS); 13-6 – Charles Cruse (NCHS); 13-0 – Isaac Whitaker (Central C.); Grant Carlson (Eureka); 12-6 – Ridge Willard (Cornerstone)

SHOT PUT

48-0 – Anthony Hornsby (EPG); 45-4½ - Cameron Jackson (NCHS); 45-2½ - Ethan Johnson (NCHS); 45-2½ - Braden Woods (U High); 44-11¾ – Kyle Uhl (FCW); 44-3½ - Cameron Jackson (NCHS); 43-9 – Deion Mayberry (BHS); 43-4½ - Evan Gaither (Olympia)

DISCUS

155-11 – Steven Lewis (Pontiac); 140-10 – Jaren Means (Central C.) 136-6 – Peyton Cramer (Pontiac); 135-11 – Kyle Patterson (Clinton); 131-0 – Kole Herman (BHS)

400-METER RELAY

43.94 – BHS; 44.24 – Eureka; 44.35 – Ridgeview-Lexington; 44.85 – Normal West; 45.14x – Heyworth; 45.20 – U High; 45.28 – Prairie C.; 45.29 – NCHS

800-METER RELAY

1:33.20 – Ridgeview-Lexington; 1:33.40 – Eureka; 1:34.16 – BHS; 1:34.46 – U High; 1:35.23 – Normal West; 1:35.33 – Prairie C.; 1:35.45 – GCMS; 1:35.95 – NCHS

1,600-METER RELAY

3:26.71 – Eureka; 3:31.01 – Tremont; 3:32.39 – BHS; 3:33.67 – U High; 3:35.20 – Pontiac; 3:35.38 – Olympia; 3:36.13 – Normal West; 3:36.36 – GCMS

3,200-METER RELAY

8:07.38 – U High; 8:14.74 – Tremont; 8:22.74 – BHS; 8:26.45 – Olympia; 8:32.85 – Normal West; 8:33.75 – NCHS; 8:34.25 – Pontiac; 8:34.85 – Eureka

GIRLS

100-METER DASH

12.74x – Mya Tinsley (Ridgeview-Lexington); 12.83 – Tori Burke (Clinton); 12.85 – Amy Pineda (Eureka); 12.87 – Kailah Carter (NCHS); 12.88 – Jessica McDowell (U High); 12.92 – Kayanna Jones (Normal West); 13.04x – Jade Knecht (LWRB); Abigail Cash (Dwight)

200-METER DASH

25.80 – Jessica McDowell (U High); 26.14 – Kayanna Jones (Normal West); 26.30 – Kailah Carter (NCHS); 26.69 – Courtney Heffren (Eureka); 26.88 – Jordyn Griffin (NCHS); 27.14x – Jade Knecht (LWRB); 27.44x – Tristyn Grube (EPG); 27.62 – Tristina Einhaus (Pontiac)

400-METER DASH

58.22 – Jessica McDowell (U High); 59.75 – Kailah Carter (NCHS); 1:00.60 – Courtney Heffren (Eureka); 1:01.10 – Sophia Lowery (EPG); 1:01.81 – Delanie Dykes (GCMS); 1:01.87 – Tristina Einhaus (Pontiac); 1:02.34x – Abigail Cash (Dwight); 1:03.93 – Tessa Wiegand (Eureka)

800-METER RUN

2:18.47 – Payne Turney (Clinton); 2:26.88 – Tessa Wiegand (Eureka); 2:27.48 – Emma Argo (Eureka); 2:28.17 – Tess Birlingmair (Normal West); 2:28.24 – Ella Bittner (U High); 2:28.31 – Ruby Slightom (EPG); 2:28.63 – Payton Wille (Olympia); 2:29.03 – Alexi Fogo (Eureka)

1,600-METER RUN

5:12.30 – Ella Bittner (U High); 5:13.84 – Payne Turney (Clinton); 5:19.09 – Olivia Hartke (NCHS); 5:22.34 – Emma Argo (Eureka); 5:22.95 – Alexi Fogo (Eureka); 5:26.00 – Mackie Madix (U High); 5:29.70 – Mara Smith (Normal West); 5:32.03 – Emmy Mussey (U High)

3,200-METER RUN

11:21.57 – Olivia Hartke (NCHS); 11:29.75 – Payne Turney (Clinton); 11:38.33 – Emma Argo (Eureka); 11:57.08 – Savanah Beavers (Olympia); 12:04.88 – Lizzy Freidinger (Tremont); 12:06.44 – Liberty Harmon (Normal West); 12:13.74 – Kaitlin Skeate (BHS); 12:20.01 – Anna Perry (Eureka)

100-METER HURDLES

15.91 – Sydney Chong (NCHS); 16.13 – Faith Graham (EPG); 16.25 – Mallory Cyrulik (Clinton); 16.55 – Kimmy Detwiler (BHS); 16.62 – Jenna Mozingo (Blue Ridge); 16.75 – Allison Miner (Heyworth); 16.80 – Makenna Parkhouse (EPG); 16.90 – Tori Witzig (EPG)

300-METER HURDLES

48.64x – Makenna Parkhouse (EPG); 48.84x – Emma Bates (EPG); 48.89 – Whitney Bozarth (Normal West); 49.45 – Tori Witzig (EPG); 49.68 – Mallory Cyrulik (Clinton); 49.68 – Jenna Mozingo (Blue Ridge); 49.99 – Lexi Grober (Eureka); 50.74 – Marissa Hagler (Normal West)

LONG JUMP

17-6¾ - Amy Pineda (Eureka); 17-0½ - Sophia Schuler (Prairie C.); 16-7 – Mya Tinsley (Ridgeview-Lexington); 16-10¼ - Tristyn Grube (EPG); 16-9 – Whitney Bozarth (Normal West); 16-4½ - Whitney Leman (LWRB); 16-4 – Ella Larson (Central Catholic); 16-2 – Courtney Kowalski (U High)

HIGH JUMP

5-4 – Madalyn Oltman (LWRB); 5-2 – Natalie Garcia (Central C.); Chloe Myszka (Tri-Valley); 5-0 – Sarah Stephens (Central Catholic); Sophia Lowery (EPG); 4-10 – Kenzie Klink (Normal West); Emma Kinkade (Prairie C.); Joan Zimmerman (Eureka)

TRIPLE JUMP

35-10 – Whitney Bozarth (Normal West); 34-10 – Whitney Leman (LWRB); 34-5½ - Franchesca Smith (Pontiac); 34-1 – Ella Larson (Central Catholic); 34-0½ - Nicole Schoenig (U High); 33-7 – Tristyn Grube (EPG); 32-10 – Camryn Winterland (Ridgeview-Lexington); 31-10½ - Riley Pruser (Clinton)

POLE VAULT

13-0 – Windsor Roberts (Tri-Valley); 12-0 – Lillianna Ifft (Prairie C.); 11-0 – Lindsey Shouse (U High); 10-6 – Sydnee Scott (U High); Allison Schrock (Eureka); 10-0 – Sawyer Schoon (U High); Courtnie Ridgway (NCHS); 9-6 – Oliva Earl (Clinton)

SHOT PUT

40-1 – Kelise Johnson (BHS); 35-8 – Lana Krohe (Streator); 35-7½ – Claudia Workman (Clinton); 35-5 – Sierra Carr (EPG); 35-2 – Cassidy Clark (Mount Pulaski); 34-0 – Brynn Pickett (Pontiac); 33-7 – Zoe Mason (Mount Pulaski); 32-11 – Cailtlynn Colbeck (Normal West)

DISCUS

122-1 – Cassidy Clark (Mount Pulaski); 121-9 – Jayden Standish (Ridgeview-Lexington); 119-1 – Claire Retherford (GCMS); 113-9 – Lyndsey Sebok (Olympia); 109-11 – Cailtlynn Colbeck (Normal West); 108-11 – Kelise Johnson (BHS); 106-1 – Allysn Jamison (Heyworth); 105-7 – Brienna Weaver (Pontiac)

400-METER RELAY

51.14 – U High; 51.47 – Eureka; 51.74 – NCHS; 52.33 – Central C.; 52.36 – BHS; 52.38 – Normal West; 52.77 – EPG; 53.06 – Heyworth

800-METER RELAY

1:49.35 – Eureka; 1:49.52 – U High; 1:51.72 – NCHS; 1:52.54 – Clinton; 1:52.54x – EPG; 1:52.86 – Normal West; 1:53.16 – Olympia; 1:53.19 – Heyworth

1,600-METER RELAY

4:09.30 – U High; 4:10.08 – NCHS; 4:11.61 – EPG; 4:14.74 – Eureka; 4:22.45 – Clinton; 4:22.48 – Prairie C.; 4:22.53 – Central C.; 4:24.84 – Olympia

3,200-METER RELAY

9:53.88 – U High; 10:01.64 – Eureka; 10:17.74x – EPG; 10:19.29 – Normal West; 10:21.42 – Olympia; 10:34.24x – BHS; 10:35.72 – Central C.; 10:36.61 – Clinton

0
0
0
0
0

Reporter

Reporter for Lee Enterprises Central Illinois.

Load comments