{{featured_button_text}}

CROSS COUNTRY

HIGH SCHOOL BOYS

MORE TUESDAY RESULTS

U HIGH INVITATIONAL

Team scores (top 5 of 11, area): 1. University High 19; 2. Clinton 52; 3. Tri-Valley 85; 4. Normal West 111; 5. Notre Dame 128; 11. Lincoln 314.

Top 3 - 1. McClure (U High), 15:54; 2. Wilken (U High), 15:59; 3. Alexander (U High), 16:03.

U HIGH - 6. Hess, 16:45; 7. Kehias, 16:53.

CLINTON - 5. Black, 16;33; 9. Hale, 17:05; 12. Brennan, 17:13; 13. Hendriex, 17:20; 17. Thomas, 17:30.

TRI-VALLEY - 4. Guimond, 16:09; 15. Kovich, 17:27; 24. Myszka, 18:00; 26. Stevenson, 18:15; 31. Knipp, 18:23.

NORMAL WEST - 22. Erps, 17:57; 25. Gieseler, 18:11; 27. Saufley, 18:16; 28. Baumgardner, 18:18; 30. Morse, 18:22.

LINCOLN - 72. Grunder, 19:47; 113. Woolard, 21:28; 119. Stauffer, 21:35; 123. Glick, 21:49; 138. Rickord, 23:20.

CORNERSTONE - 11. Waterson, 17:13; 70. Sorenson, 19:44.

State rankings

Here are the state rankings of Runnerspace.com.

Class 1A - 1. Clifton Central; 2. Monticello; 3. Olympia; 4. Freeburg; 5. El Paso-Gridley; 6. Eureka; 12. Deer Creek-Mackinaw; 13. Pontiac; 21. Tremont

Class 2A - 1. Chatham Glenwood; 2. Bloomington; 3. Dixon; 4. Benet; 5. Kaneland.

Class 3A - 1. Wheaton Warrenville South; 2. Hersey; 3. St. Charles East; 4. Downers Grove South; 5. Lyons. 

HIGH SCHOOL GIRLS

 

MORE TUESDAY RESULTS

 

U HIGH INVITATIONAL

Team scores (top 5 of 8, area): 1. Mahomet-Seymour 28; 2. University High 39; 3. Tri-Valley 113; 4. Clinton 141; 5. Normal West 142; 7. Lincoln 179.

 

Top 3 - 1. Sims (M-S), 18:20; 2. Turney (Clinton), 18:22; 3. Bittner (U High), 18:38.

 

U HIGH - 5. M. Madix, 18:56; 7. Zacharias, 19:39; 10. E. Mussey, 19:51; 14. Ziemer, 20:18.

 

TRI-VALLEY - 13. Garneau, 20:12; 24. McCane, 21:55; 37. Johnson, 22:40; 38. Tarr, 22:42; 47. Watson, 23:31.

 

CLINTON - 41. Peterson, 23:09; 49. Holland, 23:35; 59. Werts, 24:41; 61. Scott, 24:46.

 

NORMAL WEST - 31. Higgins, 22:17; 39. Vest, 22:54; 40. Rice, 23:09; 43. Trujillo, 23:17; 60. Ruter, 24:44.

 

LINCOLN - 23. McCuam, 21:53; 46. Ahrends, 23:27; 55. Koehler, 24:26; 74. Gowin, 26:16; 79. Buss, 26:55.

 

CORNERSTONE - 78. Scott, 26:28.

State rankings

Here are the state rankings of Runnerspace.com.

Class 1A - 1. Tolono Unity; 2. Eureka; 3. St. Joseph-Ogden; 4. Rock Falls; 5. Winnebago; 9. El Paso-Gridley; 13. Olympia; 19. Tremont.

Class 2A - 1. Belvidere North; 2. Vernon Hills; 3. Crystal Lake South; 4. University High; 5. Lakes; 19. Bloomington.

Class 3A - 1. Yorkville; 2. Naperville North; 3. Downers Grove South; 4. Glenbard West; 5. Lyons.

Be the first to know - Sign up for Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

​Follow Randy Sharer on Twitter: @pg_sharer

0
0
0
0
0

Reporter

Reporter for Lee Enterprises Central Illinois.

Load comments