Subscribe for 33¢ / day

HIGH SCHOOL GIRLS

Class 1A regionals

(INVOLVING AREA TEAMS)

MIDLAND REGIONAL

At Varna

RESULTS

Princeville 74, Midland 37

Elmwood 41, Galva 34

THURSDAY

Game 4 - 7 p.m. - Princeville (1) vs. Elmwood (4) (championship)

ILLINOIS LUTHERAN REGIONAL

At Crete

WEDNESDAY

Game 2 - 6 p.m. - Cissna Park (2) vs. Grant Park (7)

Game 3 - 7:30 p.m. - Dwight (3) vs. Gardner (5)

THURSDAY

Game 4 - 7 p.m. - Winners Games 2 and 3 (championship)

DECATUR ST. TERESA REGIONAL

At Decatur

WEDNESDAY

Game 2 - 6 p.m. - Decatur St. Teresa (2) vs. Decatur Lutheran (10)

Game 3 - 7:30 p.m. - Mount Pulaski (3) vs. Calvary Christian (8)

THURSDAY

Game 4 - 7 p.m. - Winners Games 2 and 3 (championship)

FISHER REGIONAL

WEDNESDAY

Game 3 - 6 p.m. - Ridgeview (1) vs. LeRoy (7)

Game 4 - 7:30 p.m. - Lexington (4) vs. Fisher (5)

THURSDAY

Game 5 - 7 p.m. - Winners Games 3 and 4 (championship)

Class 2A regionals

(INVOLVING AREA TEAMS)

WATSEKA REGIONAL

RESULTS

Watseka 65, Clifton Central 29

GCMS 37, Momence 28

THURSDAY

Game 5 - 7 p.m. - Watseka (1) vs. GCMS (4) (championship)

ST. THOMAS MORE REGIONAL

At Champaign

RESULTS

St. Joseph-Ogden 50, Argenta-Oreana 25

Champaign St. Thomas More 45, Heyworth 36

THURSDAY

Game 5 - 7 p.m. - St. Joseph-Ogden (1) vs. St. Thomas More (4) (championship)

TREMONT REGIONAL

RESULTS

El Paso-Gridley 40, Olympia 18

Midwest Central 68, Tremont 55

THURSDAY

Game 5 - 7 p.m. - El Paso-Gridley (2) vs. Midwest Central (3) (championship)

HAVANA REGIONAL

RESULT

Havana 48, Peoria Heights 14

WEDNESDAY

Game 3 - 6 p.m. - Eureka (1) vs. Beardstown (10)

Game 4 - 7:30 p.m. - Camp Point Central (4) vs. Havana (5)

THURSDAY

Game 5 - 7 p.m. - Winners Games 3 and 4 (championship)

FLANAGAN REGIONAL

RESULTS

Flanagan-Cornell-Woodland 56, Kewanee 55, OT

Seneca 51, Henry 18

WEDNESDAY

Game 3 - 6 p.m. - Fieldcrest (2) vs. Flanagan-Cornell-Woodland (9)

Game 4 - 7:30 p.m. - Putnam County (3) vs. Seneca (6)

THURSDAY

Game 5 - 7 p.m. - Winners Games 3 and 4 (championship)

Class 3A regionals

(INVOLVING AREA TEAMS)

CENTRAL CATHOLIC REGIONAL

FEB. 12

Game 1 - 7 p.m. - Decatur MacArthur (6) vs. Clinton (9)

FEB. 13

Game 2 - 6 p.m. - Central Catholic (1) vs. Winner Game 1

Game 3 - 7:30 p.m. - Rochester (4) vs. University High (5)

FEB. 15

Game 4 - 7 p.m. - Winners Games 2 and 3 (championship)

SPRINGFIELD LANPHIER REGIONAL

FEB. 12

Game 1 - 6 p.m. - Taylorville (8) vs. Springfield Southeast (10)

Game 2 - 7:30 p.m. - Springfield Lanphier (7) vs. Jacksonville (11)

FEB. 13

Game 3 - 6 p.m. - Springfield Sacred Heart-Griffin (2) vs. Winner Game 1

Game 4 - 7:30 p.m. - Lincoln (3) vs. Winner Game 2

FEB. 15

Game 5 - 7 p.m. - Winners Games 3 and 4 (championship)

HERSCHER REGIONAL

FEB. 12

Game 1 - 6 p.m. - Pontiac (6) vs. Coal City (8)

Game 2 - 7:30 p.m. - Morris (5) vs. Prairie Central (9)

FEB. 13

Game 3 - 6 p.m. - Morton (1) vs. Winner Game 1

Game 4 - 7:30 p.m. - Herscher (4) vs. Winner Game 2

FEB. 15

Game 5 - 7 p.m. - Winners Games 3 and 4 (championship)

METAMORA REGIONAL

FEB. 12

Game 1 - 7 p.m. - Streator (10) vs. IVC (11)

FEB. 13

Game 2 - 6 p.m. - Washington (2) vs. Winner Game 1

Game 3 - 7:30 p.m. - Metamora (3) vs. LaSalle-Peru (7)

FEB. 15

Game 4 - 7 p.m. - Winners Games 2 and 3 (championship)

Class 4A regionals

(INVOLVING AREA TEAMS)

PEKIN REGIONAL

FEB. 12

Game 1 - 6 p.m. - Bloomington (8) vs. East Moline (9)

Game 2 - 7:30 p.m. - Normal West (6) vs. Pekin (11)

FEB. 13

Game 3 - 6 p.m. - Rock Island (1) vs. Winner Game 1

Game 4 - 7:30 p.m. - Peoria High (4) vs. Winner Game 2

FEB. 15

Game 5 - 7 p.m. - Winners Games 3 and 4 (championship)

BRADLEY-BOURBONNAIS REGIONAL

FEB. 12

Game 1 - 7 p.m. - Bradley-Bourbonnais (7) vs. Ottawa (10)

FEB. 13

Game 2 - 6 p.m. - Normal Community (2) vs. Winner Game 1

Game 3 - 7:30 p.m. - Moline (3) vs. Winner Game 2

FEB. 15

Game 4 - 7 p.m. - Winners Games 2 and 3 (championship)

0
0
0
0
0

Load comments