Subscribe for 33¢ / day

Results from Thursday, May 12, 2011:

HIGH SCHOOL GIRLS

Class 2A sectional

At Bloomington

Team results— 1. Mahomet-Seymour 110; 2. Morton 93; 3. University High 89; 4. Urbana 60; 5. Bloomington 59; 6. Pontiac 31; 7. Charleston 24; 8. Champaign Centennial 23; 9. Champaign Central 22; 10. East Peoria 20; 11. Washington 199; 12. Mattoon 7; 13. Streator 1.

STATE QUALIFIERS, TOP-5 AREA PLACERS

TOP 2 ADVANCE UNLESS OTHERWISE INDICATED

100 METERS— 1. Dove (Urbana), 12.55; 2. Wood (Urbana), 12.83; 5. Kimmins (BHS), 13.06; 200— 1. Burke (MS), 26.12; 2. Simple (UH), 26.38; (Urb), 26 400— 1. Efimova (Morton), 59.46; 2. J. Melchi (MS), 1:00.79; 3. Stucker (MS), 1:02.09; 800— 1. Bohn (MS), 2:18.39; 2. Preston (EP), 2:18.44; 3. Clay (UH), 2:21.70; 4. Johnson (Wash), 2:22.70; 5. Cuttell (Centennial), 2:23.22 (top 5 advance); 1,600— 1. Neilhouser (Morton), 5:15.00; 2. Clay (UH), 5:18.48; 3. Billingsley (UH), 5:18.95; 4. Houk (Urbana), 5:23.18 (top 4 advance); 3,200— 1. A. Pribble (Morton), 11:27.10; 2. C. Pribble (Morton), 11:34.85; 3. Billingsley (UH), 11:35.94; 5. Rodriguez (MS), 12:15.09 (top 3 advance); 100 HURDLES— 1. Casey (BHS), 16.33; 2. Composto (UH), 16.33; 300 HURDLES— 1. Thompson (Ch. Central), 47.24; 2. Little (BHS), 48.44; 3. Brown (Po), 48.88; 4. Lowry (MS), 50.95; LONG JUMP— 1. Hankins (Charleston), 17-3.5; 2. Composto (UH), 17-1.75; 3. Casey (BHS), 17-0.25; (top 3 advance); HIGH JUMP— 1. Kirk (Morton), 5-2; 2. Snoddy (Charleston), 5-2; 3. Bohn (M-S), 5-0;  TRIPLE JUMP— 1. Ellis (Morton), 35-10.75; 2. Little (BHS), 35-8; 3. Armstrong (UH), 35-3 (top 3 advance); POLE VAULT— 1. Clay (UH), 12-6; 2. Composto (UH), 12-0; 3. Grove (Po), 12-0; 4. Stevenson (Urb), 10-6; 5. Hummel (Urb), 10-0; 6. Tortorelli (Centennial), 10-0; 7. Hammel (Ch.Central), 9-6; (top 7 advance); SHOT PUT— 1. Knerr (MS), 37-1.25; 2. Nesby (BHS), 35-6.25; 3. Jacobs (UH), 35-5; 4. Young (MS), 34-10.5; 5. Williams (BHS), 34-4.5; DISCUS— 1. Young (MS), 122-3; 2. Joop (MS), 110-2; 4. Jacobs (UH), 107-5; 5. Shickel (BHS), 107-1; 400 RELAY— 1. Urbana, 51.04; 2. Mahomet-Seymour, 51.44; 3. BHS, 52.02; 4. Pontiac, 53.05; 800 RELAY— 1. Urbana, 1:46.62; 2. Centennial, 1:46.93; 3. Pontiac, 1:47.35; 5. Mahomet-Seymour, 1:52.04 (top 3 advance); 1,600 RELAY— 1. Mahomet-Seymour (J. Melchi, Cabutti, Stucker, Bohn), 4:01.90; 2. Pontiac, 4:05.66; 3. Morton, 4:06.21; 5. U High, 4:18.04 (top 3 advance); 3,200 RELAY— 1. Mahomet-Seymour (Stucker, Cabutti, A. Melchi, Bohn), 9:44.74; 2. Washington, 9:57.32; 3. BHS, 10:04.56; 5. U High, 10:13.73 (top 3 advance).

HIGH SCHOOL BOYS

BIG 12 CONFERENCE MEET

At Danville

Team results — 1. Normal West 97; 2. Bloomington 89; 3. Champaign Centennial 88: 4. Normal Community 86; 5. Mattoon 61.5; 6. Danville 54; 7. Decatur MacArthur 35; 8. Urbana 21; 9. Champaign Central 20.5; 10. Decatur Eisenhower 6.

INTERCITY PLACERS

100 METERS — 4. Edwards (NCHS), 11.29; 5. Beasley-Hart (West), 11.32; 200 — 4. Moore (West), 23.5; 5. Hailey (NCHS), 23.54; 6. Gregory (NCHS), 23.57; 400 — 2. Williams (NCHS), 50.85; 3. Hanson (West), 51.37; 4. Lewis (BHS), 51.41; 800 — 1. Basting (West), 1:55.0 (meet record); 3. Kemp (West), 1:58.21; 4. O’Daniel (BHS), 1:59.09; 6. Lemke (NCHS), 2:01.82; 1,600 — 1. Kerschieter (West), 4:20.98; 4. Basting (West), 4:32.04; 5. O’Daniel (BHS), 4:32.81; 6. Biever (NCHS), 4:39.51; 3,200 — 1. Kerschieter (West), 9:57.8; 5. O’Leary (NCHS), 10:16.45; 110 HIGH HURDLES — 2. Dix (BHS), 15.5; 300 INTERMEDIATE HURDLES — 1. Dix (BHS), 40.12; 5. Rodgers (NCHS), 42.54; HIGH JUMP — 1. Lewis (BHS), 6-1; 2. Weigelman (NCHS), 6-0; POLE VAULT — 3. Gordon (West), 13-9; 4. Petrey (NCHS), 11-9; 6. (tie) Bradford (BHS), Fryer (BHS) 10-9; LONG JUMP — 1. Harrell (BHS), 23-2.25; 6. Ewan (NCHS), 20-11; TRIPLE JUMP — 2. Brooks (BHS), 45-0; 3. Jordan (BHS), 43-10; 5. Moore (West), 42-7.5; SHOT PUT — 1. Tucker (West), 49-0; 2. Gerdes (NCHS), 48-4; 5. Brewer (BHS), 45-2.5; 6. Gallagher (West), 44-5.5; DISCUS — 1. Gerdes (NCHS), 150-11; 4. Gallagher (West), 144-10; 400 RELAY — 1. BHS (Dix, Wimp, Hill, Harrell), 44.21; 2. NCHS, 44.37; 3. West, 44.55; 800 RELAY — 2. NCHS, 1:32.82; 3. West, 1:34.89; 7. BHS, 1:36.97; 1,600 RELAY — 1. NCHS, 3:24.61; 2. BHS, 3:30.28; 3. West, 3:31.65; 3,200 RELAY — 1. West (Augspurger, Endrizzi, Hallatt, Kemp), 8:24.60; 3. BHS, 8:32.04; 5. NCHS, 8:52.24.

INTERSTATE EIGHT CONFERENCE MEET

At Seneca

Team results — 1. Sandwich 110.50; 2. Plano 103.50; 3. Herscher 97; 4. Lisle 84; 5. Westmont 73.50; 6. Dwight 50; 7. Manteno 49; 8. Coal City 47; 9. Seneca 36.50; 10. Peotone 29; 11. Reed-Custer 20; 12. Wilmington 2.

DWIGHT PLACERS

3,200 METER RELAY – 5. Dwight, 9:09.10; 400 RELAY – 7. Dwight, 46.73; 3,200 – 3. Hoffman, 10:27.81; 110 HURDLES – 6. Walsh, 18.16; 800 – 3. Scoggin, 1:58.52; 800 RELAY – 7. Dwight, 1:42.06; 400 – 2. Kohrt, 51.80; 300 INTERMEDIATE HURDLES – 4. Walsh, 43.71; 1,600 — 1. Scoggin, 4:37.11; 1,600 RELAY – 6. Dwight, 3:45.22; SHOT PUT – 8. Bolte, 43-0.

0
0
0
0
0

Load comments