Subscribe for 33¢ / day

Results from games played May 3

HIGH SCHOOL BOYS

OTTAWA 90.5, LASALLE-PERU 46.5, STREATOR 42

Streator winners

800 METERS – Martinez, 2:19.88; LONG JUMP – Fisher, 20-1; TRIPLE JUMP – Fisher, 42-5.

HOIC/McLean County Meet

AT GIBSON CITY

Team results— 1. Deer Creek-Mackinaw 72; 2. Tremont 67.5; 3. Ridgeview 65; 4. Fisher 551; 5. Tri-Valley 48; 6. GCMS  43; 7. Flanagan-Cornell 34; 8. LeRoy 32; 9. El Paso-Gridley 29; 10. Fieldcrest 23; 11. Blue Ridge 4.5; Lexington 2.

TOP-5 PLACERS

100 METERS— 1. Andrews (D), 11.67; 2. Albertson (Flan), 11.77; 3. Vock (TV), 11.92; 4. Janssen (D), 12.05; 5. Tracy (Ri), 12.17; 200— 1. Albertson (Flan), 23.54; 2. Coy (Fis), 24.04; 3. Tracy (Ri), 24.08; 4. Vock (TV), 24.19; 5. Crum (H), 24.21; 400— 1. Crum (H), 52.81; 2. Pogioli (D), 53.43; 3. Tracy (Ri), 54.83; 4. Lee (H), 55.25; 5. (tie) Bishop (Tre) and Roos (B), 55.60; 800— 1. Leigh (Fie), 1:58.10; 2. Weier (Ri), 2:05.85; 3. Quinn (H), 2:05.94; 4. Lowery (D), 2:06.32; 5. Stuber (Tre), 2:08.86; 1,600— 1. Dill (Tre), 4:43.90; 2. Leigh (Fie), 4:45.70; 3. Ehnle (Tre), 4:46.15; 4. Quinn (H), 4:46.23; 5. Scaff (D), 5:00.78; 3,200— 1. Ehnle (Tre), 10:28.70; 2. Dill (Tre), 10:28.71; 3. Crump (H), 10:34.29; 4. Martens (H), 10:48.70; 5. McClure (D), 10:55.77; 110 HIGH HURDLES— 1. Maxwell (Ri), 16.88; 2. Feeney (E), 17.20; 3. Perrero (Fis), 17.23; 4. Retherford (G), 17.35; 5. Gilliam (Flan), 17.36; 300 INTERMEDIATE HURDLES— 1. Retherford (G), 42.84; 2. Gilliam (Flan), 42.23; 3. Feeney (E), 43.73; 4. Finnegan (Tre), 43.91; 5. Beamer (D), 45.22; LONG JUMP— 1. Gulley (TV), 20—1; 2. Powell (Ri), 19—0.75; 3. Gilliam (Flan), 18—10.25; 4. Unzicker (Fis), 17—9; 5. Simpson (G), 17—6.25; HIGH JUMP— 1. Trease (LeR), 5—10; 2. Ward (LeR), 5—8; 3. Simpson (G), 5—6; 4. Evans (D), 5—6; 5. Powell (Ri), 5—6; TRIPLE JUMP— 1. Gulley (TV), 42—1; 2. Powell (Ri), 40—0.5; 3. Ward (LeR), 38—5.5; 4. Janssen (D), 37—9.75; 5. Vincent (D), 35—5.5; POLE VAULT (exhibition)— 1. Elam (TV), 10—9; 2. Merritt (G), 9—6; 3. Baurer (Tre), 9—6; 4. Waller (TV), 8—0; 5. Imig (Tre), 7—6; SHOT PUT— 1. Blanchard (Ri), 42—4.5; 2. Gardner (G), 41—4; 3. Wallick (Fis), 40—6.25; 4. Asmus (H), 40—4.5; 5. Hohulin (G), 39—5.25; DISCUS— 1. Halloran (TV), 135—0; 2. Wallick (Fis), 129—11; 3. Hohulin (G), 125—11; 4. Gardner (G), 121—7; 5. Asmus (H), 120—6; 400 RELAY— 1. Dee-Mack (Andrews, Evans, Schafer, Janssen), 45.34; 2. Fisher, 46.14; 3. Tri—Valley, 46.17; 4. EPG, 46.97; 5. LeRoy, 47.39; 800 RELAY— 1. Fisher (Epting, Estes, Rochester), Coy), 1:36.57; 2. EPG, 1:40.46; 3. Tremont 1:41.23; 4. LeRoy, 1:41.61; 5. Lexington 1:43.52; 1,600 RELAY— 1. Dee-Mack (Pogioli, Czop, Lowery, Andrews), 3:35.26; 2. Tremont, 3:39.65; 3. Heyworth, 3:43.62; 4. Fieldcrest, 3:46.06; 5. EPG, 3:48.63; 3,200 RELAY— 1. Tremont (Finnegan, Stuber, Pflederer, Dill), 8:35.79; 2. Dee-Mack 8:41.28; 3. Heyworth, 8:53.53; 4. Ridgeview, 9:29.68; 5. LeRoy, 9:31.83.

Junior varsity

CORN BELT CONFERENCE

FROSH-SOPH MEET

At Bloomington

Team results — 1. Pontiac 153; 2. Mahomet-Seymour 93.33; 3. Eureka 74.33; 4. Olympia 58.33; 5. University High 54; 6. Prairie Central 53; 7. Central Catholic 51; 8. Rantoul 21

HIGH SCHOOL GIRLS

HOIC/McLean County Meet

AT GIBSON CITY

Team results— 1. GCMS 120; 2. Lexington 83; 3. Tremont 72; 4. El Paso-Gridley 64; 5. Ridgeview 52; 6. Fisher 50; 7. Heyworth 39; 8. Tri-Valley 21; 9. LeRoy 10; 11. Fieldcrest 8; 12. Deer Creek-Mackinaw 7; 13. Blue Ridge 1.

TOP—5 PLACERS

100 METERS— 1. Glueck (Tre), 13.20; 2. Bolettieri (H), 13.58; 3. Johnson (D), 14.08; 4. Meyer (G), 14.31; 5. Dail (TV), 14.66; 200— 1. Butler (Ri), 27.70; 2. Freed (Lex), 27.73; 3. A. Gaesser (G), 28.05; 4. Downs (Fis), 28.75; 5. Winterland (Lex), 29.10; 400— 1. Strohl (H), 1:02.20; 2. Freed (Lex), 1:02.79; 3. Cowell (G), 1:05.36; 4. Reinthaler (H), 1:05.84; 5. Marry (Fis), 1:07.22; 800— 1. James (E), 2:13.94 (meet record); 2. A. Gaesser (G), 2:21.79; 3. Booker (Tre), 2:21.99; 4. Ummel (Lex), 2:22.02; 5. Lewis (G), 2:47.81; 1,600— 1. James (E), 5:10.30; 2. Meunier (G), 5:13.47; 3. Ummel (Lex), 5:27.42; 4. Paris (Fis), 5:33.87; 5. Jam. Holmes (Tre), 5:35.37; 3,200— 1. Meunier (G), 12:03.39; 2. Jad. Holmes (Tre), 12:05.88; 3. Clarke (LeR), 12:08.87; 4. Miller (Tre), 12:13.07; 5. Kulb (TV), 12:28.35; 100 HURDLES— 1. Jor. Nettleton (G), 16.95; 2. Heitzmann (Lex), 17.23; 3. Imig (Tre), 18.08; 4. Hefferan (Fis), 18.52; 5. Clanton (Fis), 18.89; 300 HURDLES— 1. Jor. Nettleton (G), 49.26; 2. Heitzmann (Lex), 50.15; 3. Heffernan (Fis), 53.53; 4. Gill (LeR), 55.63; 5. Clanton (Fis), 55.67; LONG JUMP— 1. Coile (Ri), 17—2 (meet record); 2. Glueck (Tre), 16—2.5; 3. Clifton (Fis), 16—0.5; 4. Winterland (Lex), 15—4.5; 5. Butler (Ri), 14—11; HIGH JUMP— 1. Algar (Lex), 5—2; 2. (tie) Paris (Fis) and Cowell (G), 4—8; 4. Hoerr (TV), 4—8; 5. Masko (Fis), 4—6; TRIPLE JUMP— 1. Coile (Ri), 34—7.5; 2. A. Gaesser (G), 33—0.5; 3. Byers (E), 32—11.5; 4. Leake (Lex), 31—0; 5. Clifton (Fis), 30—5; POLE VAULT— unavailable;  SHOT PUT— 1. Masters (TV), 31—9; 2. Eckhoff (TV), 31—8.5; 3. Buchanan (E), 31—5; 4. O’Neal (G), 30—6.75; 5. Keim (G), 29—0;  DISCUS— 1. O’Neal (G), 108—2; 2. Payton (E), 103—9; 3. Buchanan (E), 102—2; 4. Lobb (H), 97—2.5; 5. Jenkins (Lex), 94—7.5; 400 RELAY— 1. Ridgeview (Braasch, Coile, Richards, Butler), 52.84; 2. Lexington, 53.04; 3. GCMS, 53.43; 4. Heyworth, 53.81; 5. Tremont, 53.88; 800 RELAY— 1. Ridgeview (Braasch, Coile, Richards, Butler), 1:53.17; 2. GCMS, 1:55.35; 3. Fisher, 1:55.69; 4. EPG, 1:59.11; 5. Heyworth, 2:01.21; 1,600 RELAY— 1. Tremont (Jam. Holmes, Bolliger, Glueck, Booker), 4:13.62 (meet record); 2. Lexington, 4:13.64; 3. GCMS, 4:13.93; 4. Heyworth, 4:23.55; 5. EPG, 4:35.35; 3,200 RELAY— 1. EPG (Miller, Welch, Hartness, James), 10:17.19; 2. Tremont, 10:23.08; 3. Fieldcrest, 10:47.10; 4. GCMS, 11:08.17; 5. Heyworth, 11:09.14.

Junior varsity

CORN BELT CONFERENCE

FROSH-SOPH MEET

At Bloomington

Team results — 1. Mahomet-Seymour 130; 2. Pontiac 109; 3. Eureka 73; 4. University High 70; 5. Prairie Central 61; 6. Central Catholic 47; 7. Rantoul 37; 8. Olympia 26

0
0
0
0
0

Load comments