Try 1 month for $5
Prep sports graphic

TRACK

HIGH SCHOOL BOYS

EPG INDOOR

At Shirk Center

Team scores: 1. Eureka 163.5; 2. Ridgeview 75; 3. Tremont 62; 4. Tri-Valley 58; 5. Deer Creek-Mackinaw 57; 6. EPG 56; 7. GCMS 37; 8. Fisher 25; 9. Heyworth 17.5; 10. Flanagan-Cornell 14; 11. LeRoy 10; 12. (tie) Fieldcrest and Iroquois West 9; 14. Cornerstone 2.

TOP-5 PLACERS

60 METERS - 1. Laugery (G), 7.09; 2. Burk (Fis), 7.17; 3. Walcott (R), 7.19; 4. Knapp (Eur), 7.26; 5. Sears (Eur), 7.27; 200 - Laughery (G), 22.94; 2. Walcott (R), 23.17; 3. Rice (Tre), 23.75; 4. Myszka (TV), 24.38; 5. Wilson (Fis), 25.30; 400 - 1. Barr (R), 51.36; 2. Senior (Eur), 51.85; 3. Sears (Eur), 52.02; 4. Standish (Eur), 52.50; 5. Carnicle (DCM), 52.53; 800 - 1. Steinbeck (Eur), 2:04.90; 2. A. Smith (EPG), 2:08.44; 3. Beck (Eur), 2:08.64; 4. Walder (Eur), 2:09.87; 5. Thompson (Tre), 2:12.21; 1,600 - 1. Johnson (DCM), 4:39.49; 2. Cook (Eur), 4:39.77; 3. Guimond (TV), 4:44.24; 4. Sumer (Tre), 4:50.85; 5. N. Smith (EPG), 4:56.55; 3,200 - 1. Chittick (Fis), 9:52.37; 2. Guimond (TV), 10:02.41; 3. N. Smith (EPG), 10:17.16; 4. Price (IW), 10:44.35; 5. Grant (IW), 10:53.52; 60 HURDLES - 1. Barr (R), 8.32; 2. Myszka (TV), 8.84; 3. Wells (Eur), 9.07; 4. Schlipf (EPG), 9.10; 5. Danner (Eur), 9.19; LONG JUMP - 1. Walcott (R), 23-5.75; 2. Butler (H), 20-6.5; 3. Polhemus (Tre), 20-6.25; 4. Senior (Eur), 20-5.25; 5. Sears (Eur), 20-4.25; HIGH JUMP - 1. Heffren (Eur), 6-0; 2. (tie) Skutt (Eur) and Ramirez (R), 5-10; 4. Barth (EPG), 5-8; 5. (tie) Zimmerman (R), Lane (R) and Estes (Fis), 5-6; TRIPLE JUMP - 1. Skutt (Eur), 40-9; 2. Vargas (EPG), 40-2.25; 3. Mason (Eur), 38-11.75; 4. Cleaver (DCM), 38-0; 5. Brittain (Eur), 37-9.25; SHOT PUT - 1. Uhl (F-C), 45-1; 2. Hornsby (EPG), 44-1.5; 3. Miguel (G), 41-10; 4. Kaeb (LeR), 41-1.5; 5. Roundtree (LeR), 40-9; POLE VAULT - 1. Steiner (TV), 13-0; 2. McFarland (TV), 12-6; 3. Carlson (Eur), 12-0; 4. Meyer (Tre), 11-6; 5. Gladson (Eur), 11-0; 800 RELAY - 1. Ridgeview (Benton, Cavinder, Ramirez, Walcott), 1:35.94; 2. Tremont, 1:36.36; 3. Eureka, 1:41.23; 4. GCMS, 1:41.39; 5. EPG, 1:41.60; 1,600 RELAY - 1. Eureka (Knapp, Beck, Nason, Senior), 3:34.70; 2. Tremont, 3:41.72; 3. Dee-Mack, 3:44.32; 4. GCMS, 3:44.53; 5. Heyworth, 3:50.46; 3,200 RELAY - 1. Dee-Mack (Carnicle, Henderson, Blumeyer, Johnson), 8:33.43; 2. Tremont, 8:34.67; 3. Tri-Valley, 8:55.84; 4. Fieldcrest, 9:02.98; 5. Eureka, 9:05.49.

HIGH SCHOOL GIRLS

EPG INDOOR

At Shirk Center

Team scores (top 5 of 15, area): 1. Eureka 171.5; 2. El Paso-Gridley 135; 3. Tri-Valley 91.5; 4. Tremont 43.5; 5. GCMS 38.5; 6. Ridgeview 35.5; 7. Heyworth 20.5; 8. Deer Creek-Mackinaw 11; 9. Macomb 10; 10. (tie) Fieldcrest, Fisher, LeRoy 5; 14. Flanagan-Cornell 2.

TOP-5 PLACERS

60 METERS - 1. Knapp (Eur), 8.11; 2. Pineda (Eur), 8.13; 3. Heffren (Eur), 8.28; 4. Tinsley (R), 8.34; 5. Roberts (TV), 8.42; 200 - 1. Knapp (Eur), 27.53; 2. Dykes (G), 28.57; 3. Witzig (EPG), 28.69; 4. Danko (TV), 28.77; 5. Bangert (H), 29.53; 400 - 1. Dykes (G), 1:01.74; 2. McCane (TV), 1:06.47; 3. Knapp (Eur), 1:06.58; 4. Fitzgerald (Fis), 1:07.58; 5. Hardt (R), 1:09.49; 800 - 1. Fogo (Eur), 2:26.13; 2. Argo (Eur), 2:27.91; 3. McCane (TV), 2:32.56; 4. Slighton (EPG), 2:34.30; 5. Christianson (TV), 2:44.89; 1,600 - 1. Grober (Eur), 5:43.91; 2. Atkins (EPG), 5:51.22; 3. Garneau (TV), 6:07.20; 4. Martin (G), 6:12.92; 5. Robinson (Eur), 6:45.57; 3,200 - 1. Stovall (Macomb), 11:45.61; 2. Freidinger (Tre), 11:52.69; 3. Atkins (EPG), 12:02.20; 4. Allen (EPG), 12:40.12; 5. Perry (Eur), 12:51.44; 60 HURDLES - 1. Parkhouse (EPG), 10.03; 2. Graham (EPG), 10.32; 3. (tie) Miner (H) and Witzig (EPG), 10.36; 5. Sajovec (Eur), 10.75;

LONG JUMP - 1. Grube (EPG), 17-1.5; 2. Pineda (Eur), 16-10.5; 3. Tinsley (R), 15-10.75; 4. Graham (EPG), 15-0; 5. Goff (TV), 14-11.25; HIGH JUMP - 1. Lowery (EPG), 4-10; 2. (tie) Baker (TV) and Myszka (TV), 4-8; 4. (tie) Zimmerman (Eur) and Hoffman (Eur), 4-6; TRIPLE JUMP - 1. Winterland (R), 33-10.5; 2. Grube (EPG), 33-8.25; 3. Danko (TV), 31-7; 4. Meiss (Eur), 29-9; 5. Billings (Eur), 28-9.5; POLE VAULT - 1. Roberts (TV), 12-0; 2. Schrock (Eur), 10-6; 3. Johnson (TV), 9-6; 4. (tie) Burnham (Tre), Carlson (Eur), Beach (G), Manningham (Tre), 8-0; SHOT PUT - 1. Nielson (Eur), 39-9; 2. Carr (EPG), 34-3; 3. Retherford (G), 32-6; 4. Standish (R), 30-8.5; 5. Colburn (Eur), 30-8; 800 RELAY - 1. Eureka (Pineda, Zimmerman, Hoffman, Knapp), 1:52.14; 2. EPG, 1:52.15; 3. Tremont, 1:56.99; 4. Tri-Valley, 1:57.44; 5. Heyworth, 1:58.65; 1,600 RELAY - 1. EPG (Grube, Betts, Lowery, Parkhouse), 4:20.10; 2. Eureka, 4:21.31; 3. Tri-Valley, 4:42.90; 4. Tremont, 4:43.44; 5. Eureka, 4:45.83; 3,200 RELAY - 1. Eureka (Grober, Robinson, Knapp, Wiegand), 10:25.52; 2. Tremont, 11:08.13; 3. Dee-Mack, 11:30.97; 4. LeRoy, 11:51.38; 5. EPG, 11:52.68.

0
0
0
0
0

Reporter

Reporter for Lee Enterprises Central Illinois.

Load comments